Czy można otrzymać pożyczkę bez zdolności kredytowej?

2

Potrzebujesz pieniędzy i chcesz wziąć pożyczkę, ale nie masz zdolności kredytowej? Nie wiesz, czy jesteś na straconej pozycji, czy jednak możesz liczyć na wsparcie finansowe? Wyjaśniamy, czy można otrzymać pożyczkę bez zdolności kredytowej.

Czym jest zdolność kredytowa?

Zanim odpowiemy na pytanie o to, czy da się wziąć kredyt nie mając zdolności kredytowej, musimy nakreślić, czym ona w ogóle jest. Dzięki temu będzie wiadomo, co stoi na przeszkodzie, by móc bez obaw wziąć pożyczkę.

Zdolność kredytowa to zdolność do spłaty zaciągniętego zobowiązania wraz z odsetkami i zgodnie z terminem określonym w umowie kredytowej. Tak więc są to wyliczenia, które dają bankowi lub innej instytucji finansowej możliwość przekalkulowania ryzyka.

Obliczanie zdolności kredytowej jest rutynowe. Każdy kredytobiorca jest sprawdzany pod kątem tego, czy uda mu się terminowo spłacać zobowiązanie o które wnioskuje.

Do wyliczenia zdolności kredytowej każdy bank ma swój system. Bierze pod uwagę wiele czynników. Analitycy bankowi muszą sprawdzić, czy kredytobiorca jest w stanie spłacić kredyt gotówkowy o jaki wnioskuje, a raczej miesięczną ratę, jaka się z nim wiąże, dysponując określoną gotówką i posiadając inne zobowiązania.

warto przeczytać:  Jak wziąć pożyczkę będąc zadłużonym? 3 sposoby na gotówkę dla zadłużonych

Do wyliczenia zdolności kredytowej brana jest wysokość dochodu i forma zatrudnienia, a także stałe wydatki kredytobiorcy, jak opłaty związane z mieszkaniem, koszty wyżywienia i zaspokajania innych potrzeb rodziny.

Znaczenie mają również inne zobowiązania, takie jak kredyty, karty kredytowe, debety. Analitycy bankowi tworzą profil klienta uwzględniając jego wiek, zawód, stan cywilny, ilość osób na utrzymaniu i zestawiają go z podobnymi osobami.

Sprawdzana jest również historia kredytowa kredytobiorcy – terminowość spłat poprzednich zobowiązań, ich ilość i wysokość. Wnioskodawca jest też sprawdzany w bazach takich jak BIK, KRD, BIG.

Nie bez znaczenia przy wyliczaniu zdolności kredytowej jest sam kredyt o jaki się wnioskuje – jego wysokość, ilość, rodzaj i wysokość rat.

Czy można dostać pożyczkę bez zdolności kredytowej?

Niestety niemożliwe jest otrzymanie pożyczki gotówkowej w banku w sytuacji, gdy nie ma się zdolności kredytowej. Instytucje te mają dokładne procedury analizowania wniosków. W sytuacji, gdy podczas weryfikacji kredytobiorcy okazuje się, że nie ma on zdolności, nie są w stanie nic zrobić. Oznacza to bowiem, że osoba ta prawdopodobnie nie zdoła na czas spłacić zobowiązania lub drastycznie ono wpłynie na jej jakość życia.

warto przeczytać:  Ile kosztuje chwilówka? Maksymalne koszty pożyczek chwilówek

Pożyczkę gotówkową w sytuacji, gdy nie ma się wystarczających dochodów, czy z innych powodów zdolność kredytowa nie jest zbyt dobra, można dostać za to w firmach, które działają w sektorze pozabankowych. Mają one bardziej liberalne zasady udzielania wsparcia finansowego. Z uwagi na to, że nie podlegają pod Prawo Bankowe, mogą „przymknąć oko” na niektóre kwestie.

Owszem, poddają wnioskodawców analizie, ale tylko i wyłącznie na podstawie własnych procedur. Parabanki podchodzą więc bardziej indywidualnie do klienta. Często to, że w jednym miejscu spotka się on z odmową, nie oznacza, że w drugim będzie to samo. Rynek pożyczek pozabankowych się dynamicznie rozwija. Jest silna konkurencja, więc parabanki muszą sobie pozwalać na większe ryzyko.

Gdzie iść po pożyczkę, gdy nie ma się zdolności kredytowej?

Jak już wspomniano, w sytuacji gdy ma się kiepską zdolność kredytową, zdecydowanie największą szansę na pożyczkę gotówkową ma się w firmach działających w sektorze pozabankowym. Tak więc wystarczy poszukać parabanku i złożyć wniosek.

Dzisiaj nie trzeba szukać firm, które mają swoje siedziby. Większość działa w Internecie, by redukować koszty i tym samym – nie obciążać nimi klientów wysokim oprocentowaniem czy prowizjami. Tak więc przy braku zdolności kredytowej doskonałym wyjściem jest pożyczka online.

warto przeczytać:  Na co uważać decydując się na pożyczkę online?

Najlepiej zestawić oferty parabanków w porównywarce pożyczek gotówkowych, by wybrać najkorzystniejszą. Taka pożyczka przez internet ma to do siebie, że często wniosek wysyła się online. Nie trzeba nigdzie jeździć i nic podpisywać. Co więcej, pożyczka online jest rozpatrywana ekspresowo. Owszem, parabanki dokonują weryfikacji wnioskodawców, jednak jest ona szybki i mało drobiazgowa. Tak więc, jeśli zależy ci na czasie – wnioskuj o pożyczkę przez internet. Wówczas środki na twoim koncie mogą być nawet po kilkunastu minutach.

zobacz również
2 Komentarze
  1. Anna mówi

    Skoro banki nie udzielają kredytów przy braku zdolności kredytowej, to powinno dać to do myślenia osobom, które w takiej sytuacji idą po pożyczkę do parabanku. Najprawdopodobniej w takiej sytuacji będziemy mieć trudności ze spłatą zobowiązania, co nie wróży dobrze na przyszłość.

  2. Magda mówi

    W banku nikt takiej pożyczki nie dostanie, dlatego tak dobrze mają się parabanki. Udzielają pożyczek nawet osobom zadłużonym, biznes kwitnie.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.