Jak porównywać pożyczki gotówkowe, na co zwracać uwagę i w jakich sytuacjach?

2

Co powinniśmy wziąć pod uwagę, porównując oferty pożyczek gotówkowych? Jakie parametry pożyczki są szczególnie ważne?

Oprocentowanie

Oczywiście głównym parametrem pożyczki, na jaki zwracamy uwagę, jest jej oprocentowanie. W naszym interesie leży, aby było ono jak najniższe. Należy jednak uważać, żeby nie dać się zmylić.

Oprocentowanie nominalne ma za zadanie pokazanie jedynie kapitału pożyczki. Jego wysokość nie może być większa niż wartość odsetek maksymalnych. Stanowi ona dwukrotność ustalanych przez Narodowy Bank Polski odsetek ustawowych, wynoszących obecnie 1,5%, oraz stawki 3,5%. W praktyce więc instytucja bankowa nie może nałożyć na pożyczkę oprocentowania wyższego niż 10%. W firmach pożyczkowych odsetki często sięgają właśnie tego górnego pułapu.

Ważniejsze od oprocentowania nominalnego jest oprocentowanie rzeczywiste. Ta wartość, RRSO czyli Rzeczywista Roczna Stopa Procentowa, uwzględnia nie tylko same odsetki, ale wszystkie koszty wiążące się z udzieleniem i spłatą pożyczki. Jej wysokość może jednak być myląca. RRSO osiąga znaczną wysokość w przypadku pożyczek, ponieważ są to zobowiązania udzielane z reguły na bardzo krótki okres, nie przekraczający często 30 lub 60 dni, natomiast oprocentowanie rzeczywiste jest wyliczane w skali roku.

warto przeczytać:  Szybkie pożyczki pozabankowe dla firm – na jakich zasadach?

Wybierając pożyczkę, warto korzystać z usług tych pożyczkodawców, którzy w swojej ofercie informują o całkowitych kosztach pożyczki, tak żebyśmy od razu wiedzieli, ile dokładnie będziemy musieli oddać i nie musieli wdawać się w obliczenia. W ten sposób od razu będziemy wiedzieli, czy stać nas na pożyczkę.

Dodatkowe koszty

Oczywiście pożyczka nakłada na nas nie tylko konieczność zwrócenia pożyczonej kwoty, powiększonej o odsetki. Do tej sumy trzeba jeszcze doliczyć dodatkowe koszty. Wśród tego typu wydatków znajduje się prowizja, czyli wynagrodzenie należne za samo udzielenie pożyczki. Innym często koniecznym kosztem jest ubezpieczenie pożyczki. Nie zawsze jest ono wymagane, ale niektóre firmy pożyczkowe stawiają jego wykupienie za warunek udzielenia pożyczki. Ubezpieczenie może obejmować takie sytuacje jak utrata pracy przez pożyczkobiorcę i inne przypadki utrudniające lub uniemożliwiające mu spłatę zobowiązania. Kłopot w tym, że koszty ubezpieczenia mogą znacznie podnieść całkowitą wartość pożyczki.

Wcześniejsza spłata

Wybierając pożyczkę gotówkową, warto też się dowiedzieć, czy przewidziano możliwość wcześniejszego uregulowania spłaty. Jeśli zawczasu o to nie dopytamy, może się okazać, że wcześniejsza spłata jest w danym przypadku nieopłacalna – w niektórych firmach pożyczkowych pociąga ona za sobą dodatkowe opłaty, a inne firmy w ogóle nie przewidują takiej możliwości.

warto przeczytać:  Darmowa pożyczka online - czy naprawdę możliwa?

Wydłużenie terminu spłaty

Warto się także dowiedzieć, czy istnieje możliwość wydłużenia terminu spłaty. Oczywiście biorąc pożyczkę, zakładamy, że spłacimy ją w ustalonym terminie, ale różne nieprzewidziane okoliczności mogą mieć miejsce. Wydłużenie terminu spłaty będzie się wiązać z dodatkową opłatą, której wysokość będzie zależeć od wysokości pożyczki i tego, jak bardzo chcemy przesunąć datę spłaty.

zobacz również
2 Komentarze
  1. LaraG mówi

    Czegoś takiego szukałam! Bardzo dokładnie wyjaśnione, na co zwracać uwagę podczas porównywania kredytów, jakie mogą być dodatkowe koszty, bez bardzo trudnego finansowego żargonu, przez który często nie rozumiałam, o co chodzi. Autor wie o czym mówi i zna się na tym! Brawo!

  2. Wera mówi

    Ja zawsze korzystam z porównywarek, jeszcze nie zdarzyła mi się żadna przykra sytuacja 😉

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.