Kredyt gotówkowy a pożyczka – jakie różnice?

2

Kredyt i pożyczka zazwyczaj są utożsamiane jako synonimy, co często jest wykorzystywane przez instytucje pozabankowe. To jednak nie jest to samo i trzeba zdawać sobie z tego sprawę. Czym jest kredyt, a czym pożyczka? Jakie są różnice między nimi?

Czym jest kredyt?

Kredyt to przede wszystkim produkt finansowy oferowany przez banki i właśnie dla banków przeznaczony. Innymi słowy kredyt czy to gotówkowy, hipoteczny, samochodowy czy jakikolwiek inny można otrzymać tylko i wyłącznie w banku. Jest on także dokładnie opisany w przepisach prawa bankowego, które określają jego cechy charakterystyczne oraz warunki udzielania i spłaty. Zawarta umowa zawsze musi być w formie pisemnej, a kwoty mogą sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych w zależności od naszych potrzeb i zdolności kredytowej. Dodatkowo kredyty gotówkowe zawsze są ofertą odpłatną oraz celową, innymi słowy podpisując umowę, zobowiązujemy się wykorzystać użyczoną kwotę na określony cel. Poza tym kredyt często jest także ubezpieczony.

Czym jest pożyczka?

Jeżeli chodzi o pożyczkę, mamy tutaj do czynienia ze znacznie szerszym pojęciem. Przede wszystkim jest to oferta dostępna w instytucjach pozabankowych, choć i w bankach także można ją spotkać. Poza tym, jeżeli chodzi o zasady przyznawania, są one opisane w kodeksie cywilnym i nie obejmuje je prawo bankowe. Sama umowa może zostać zawarta ustnie, choć przy większych kwotach forma pisemna też jest wymagana. Co do wysokości kwot – w przypadku pożyczek gotówkowych najczęściej nie ma możliwości zaciągnięcia zobowiązania wyższego niż kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dodatkowo nie trzeba określać celu, dla którego bierze się takie zobowiązanie – to na co wydamy pożyczone pieniądze, zależy tylko i wyłącznie od nas.

warto przeczytać:  Pożyczki online, jak szukać pożyczek online w sieci?

Różnice między kredytem a pożyczką

Patrząc już na sam opis obu ofert finansowych różnice między nimi są dosyć widoczne, jednak nie wyczerpują całej listy. Warto jest ją wymienić:

 • Kredyt zawsze jest formą bankową, a pożyczka już niekoniecznie, można się udać do instytucji pozabankowej, albo nawet pożyczyć pieniądze od znajomych; jedno podchodzi pod prawo bankowe, a drugie pod kodeks cywilny
 • Przy kredycie wymagana jest umowa na piśmie, a przy pożyczce nie zawsze, choć zależy od kwoty (do 500 zł nie, powyżej tak)
 • Kredyt jest celowy i bank udzielając nam go, musi wiedzieć na co zostaną wydane pieniądze, pożyczka nie musi mieć określonego celu
 • Kredyt kosztuje – naliczane są prowizje, odsetki itd., przy pożyczce nie zawsze to występuje – możliwe jest pożyczenie danej kwoty i oddania jej bez dodatkowych opłat
 • Pieniądze z kredytu dostaniemy przelewem na konto, a przy pożyczce będzie to zależne od umowy – może być przelewem albo bezpośrednio do ręki.
 • Biorąc kredyt otrzymujesz pieniądze ze środków klientów banku, z kolei pożyczka zasięgana jest bezpośrednio z pieniędzy pożyczkodawcy
 • Kredyt bywa dodatkowo ubezpieczony, najczęściej przez hipotekę, gwarancję bankową czy akredytową, a przypadku pożyczek zabezpieczenie mamy z postaci poręczenia, weksla czy zastaw
warto przeczytać:  Pożyczki przez internet czy pożyczki na telefon? Rodzaje szybkich pożyczek, co wybrać?

Pożyczka czy kredyt – co wybrać?

Wybór tak naprawdę nie jest prosty, ponieważ wiele będzie zależało od tego, jakiej kwoty potrzebujemy i jaką mamy zdolność kredytową. Nie od dziś wiadomo, że otrzymanie kredytu w banku bywa trudne, szczególnie gdy wnioskuje się o duże kwoty na przykład na dom czy mieszkanie. Z tego też powodu coraz częściej wybiera się pożyczki gotówkowe, które nie wymagają tylu formalności, często mają też mniej wymagań, a pieniądze można dostać praktycznie od ręki. Mimo wszystko za pożyczkę nie kupi się mieszkania, bo tylu pieniędzy żadna instytucja nie da, do tego konieczne są kredyty hipoteczne. W przypadku mniejszych kwot warto przede wszystkim porównać koszty. Dobrze jest przejrzeć zestawienia ofert kredytów i pożyczek, by przekonać się, która opcja będzie dla nas najbardziej korzystna i opłacalna.

zobacz również
2 Komentarze
 1. Julek mówi

  W końcu ktoś mówi o tym, że kredyt gotówkowy a pożyczka to nie to samo! Tyyyle osób używa tych wyrażeń wymiennie, a to są przecież zupełnie inne rzeczy.

 2. Colton mówi

  Łał, nie wiedziałem, że między kredytem gotówkowym i pożyczka są aż takie różnice! Teraz tym bardziej nie mam ochoty na żadną pożyczkę.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.