kredyty gotówkowe

Kredyt gotówkowy pozwala na zdobycie pieniędzy na dowolny cel. Procedura wnioskowania o pożyczkę jest bardzo łatwa, nie wymaga zaświadczeń, ani wizyty w banku. Aby dostać kredyt gotówkowy często wystarczy wysłać wniosek online.

porównaj kredyty gotówkowe ustawiając najważniejsze dla Ciebie parametry kredytu gotówkowego:

Kredyty gotówkowe – co to jest?

Kredyty gotówkowe to środki pieniężne wypłacane przez bank na wniosek klienta. Są one udzielane na dowolny cel, bank nie sprawdza na co przeznaczane są pieniądze, jak ma to miejsce w przypadku innych produktów finansowych, np. kredytów mieszkaniowych czy samochodowych.

Kredyty gotówkowe zazwyczaj zaciągane są na niewielkie kwoty w porównaniu do kredytów hipotecznych. Z tego względu często nazywa się je pożyczkami gotówkowymi. Mogą być one zaciągane maksymalnie do 200 tysięcy złotych.

Niewielkie kredyty gotówkowe nie wymagają poręczycieli czy dodatkowych zabezpieczeń, można je nabyć nawet na dowód. Kiedy jednak w grę wchodzą większe pieniądze, potencjalny kredytobiorca musi przedstawić szereg różnych dokumentów potwierdzających jego możliwości finansowe.

Ranking kredytów gotówkowych

Kredyty gotówkowe warto porównywać, by wybrać najkorzystniejszą ofertę dla siebie. Każdy bank oferuje takie produkty finansowe, a ich oferty mogą się między sobą różnić. Warto korzystać z przydatnych narzędzi jak kalkulatory kredytów gotówkowych lub porównywarki kredytów gotówkowych. Wystarczy wpisać do nich takie podstawowe dane jak kwota kredytu oraz okres spłaty, by po chwili móc przejrzeć najtańsze kredyty gotówkowe. Będą przy nich wyświetlane informacje odnośnie oprocentowania, RRSO, prowizji, całkowitej kwoty do spłaty i miesięcznej raty. Według tych parametrów można również posegregować wyświetlane wyniki (od najmniejszego do największego lub odwrotnie). Dzięki takim narzędziom można łatwiej odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakim banku warto wziąć kredyt gotówkowy.

Kredyt gotówkowy – jak wybrać?

Wybierając kredyt gotówkowy należy zwrócić uwagę na wiele kwestii. Jedną z nich jest RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Mieszczą się w niej nie tylko koszty odsetek, ale też dodatkowe opłaty pobierane przez bank. Symulację RRSO można wyliczyć w niektórych kalkulatorach kredytów gotówkowych. Każdy bank przed podpisaniem umowy powinien poinformować kredytobiorcę o wysokości RRSO.

W kosztach kredytu znajdują się zazwyczaj również ubezpieczenia. Mogą się one różnić w zależności od banku. Nie są one obowiązkowe, ale często mogą obniżyć oprocentowanie lub prowizję. Takie ubezpieczenia głównie są po to, by zabezpieczyć bank na różne nieprzewidziane wydarzenia, takie jak spłata w razie śmierci, kalectwa, niezdolności do pracy kredytobiorcy. Niektóre ubezpieczenia są dodatkowo rozszerzane na korzyść osoby biorącej kredyt. Znajdują się w nich dodatkowe nieprzewidziane wypadki jak utrata pracy czy tymczasowa niezdolność do wykonywania pracy.

Kredyt gotówkowy a rodzaje rat

Podczas wybierania kredytu gotówkowego istotny jest również rodzaj rat. Większą popularnością cieszą się raty równe, które przez cały okres spłaty wynoszą tyle samo. W jej kwocie zmienne są jedynie proporcje, początkowo kredytobiorca spłaca większą część odsetkową, a mniejszą kapitałową, wraz z upływem czasu będzie się to zmieniało.

Raty malejące natomiast charakteryzują się większymi kwotami spłaty na samym początku okresu kredytowania, później natomiast są coraz niższe. Zmienne są także proporcje, najpierw spłacana jest większa część kapitałowa, później odsetkowa.

Raty malejące są korzystniejsze, jednak nie w każdym przypadku. Mogą one obniżać zdolność kredytową, ponieważ brane pod uwagę są początkowe raty, czyli te najwyższe. Lepsza zdolność kredytowa będzie podczas wyboru rat równych.

Raty malejące są polecane osobom, które zaciągają kredyt w dojrzałym wieku. Warto mieć na uwadze, że jeśli głównym źródłem utrzymania stanie się świadczenie emerytalne, lepiej by spłacane zobowiązania były jak najniższe.

Jakie dokumenty są potrzebne do otrzymania kredytu gotówkowego?

Do otrzymania kredytu gotówkowego w banku niezbędne będzie przedstawienie takich dokumentów jak dowód osobisty oraz zaświadczenie o otrzymywanych dochodach. Niezbędne są informacje świadczące o zatrudnieniu (w przypadku umowy o pracę) oraz o wysokości wynagrodzenia. Emeryci i renciści natomiast muszą przedstawić kserokopię dokumentu przyznającego świadczenie oraz odcinek ostatniej wypłaty. Więcej formalności czeka osoby, które prowadzą działalność gospodarczą i chcą wziąć kredyt gotówkowy. Muszą one dołączyć do wniosku takie dokumenty jak zaświadczenie o niezaleganiu z płatnościami ZUS i US, potwierdzenie otrzymywanych przychodów, a także dokumenty rejestrowe firmy.

Kredyt gotówkowy bez zaświadczeń

Kredyty gotówkowe bez zaświadczeń zazwyczaj zaciągane są na niewielkie kwoty, mogą one wynosić maksymalnie do 50 tysięcy złotych. W bankach nie udziela się kredytów bez sprawdzania informacji zawartych w BIK, czyli w Biurze Informacji Kredytowej. Instytucje finansowe analizują historię kredytową i oceniają, czy dana osoba jest wiarygodna pod względem finansowym i czy będzie w stanie spłacić zaciągnięte zobowiązania. Jeśli kredytobiorca miał w przeszłości problemy z terminowym spłacaniem kredytów, jego wniosek może zostać odrzucony.

Kredyt gotówkowy czy hipoteczny?

Kredyty hipoteczne mogą być zaciągane na wyższe kwoty i na dłuższy okres kredytowania. Mają też charakter celowy, więc nie można ich przeznaczyć na różne produkty, jak w przypadku kredytu gotówkowego. Cel kredytowania musi być jasno określony, pieniądze mogą być przeznaczone np. na budowę domu czy remont mieszkania. Wszystkie wydatki muszą być udokumentowane. Kredyt gotówkowy natomiast charakteryzuje się większą dowolnością. Nie trzeba bankowi udowadniać, na co zostały przeznaczone zaciągnięte środki. Dużo szybciej także otrzymuje się taki kredyt. Wiąże się on jednak z wyższym oprocentowaniem niż w przypadku kredytów hipotecznych, ponieważ bank musi się odpowiednio zabezpieczyć.

Kredyt samochodowy czy gotówkowy?

Wiele osób, które chcą kupić nowy samochód, zastanawia się, czy lepiej opłacalny będzie kredyt gotówkowy czy samochodowy. Korzystniejszy będzie ten drugi ze względu na niższe oprocentowanie. Jednak trzeba liczyć się z tym, że bank wymaga wielu zabezpieczeń, takich jak zastaw rejestrowy czy cesja polisy AC. Do momentu spłaty kredytu to właśnie ta instytucja będzie właścicielem samochodu.

Kredyty samochodowe to jednak produkty o charakterze celowym i można je przeznaczyć jedynie na zakup pojazdu. Jeżeli chodzi o używane auta, nie każdy bank chce udzielać takich kredytów, mogą pojawiać się ograniczenia dotyczące wieku danego auta. Takich problemów nie ma w przypadku kredytów gotówkowych, które mogą być przeznaczone na dowolny cel.