Refinansowanie pożyczki — co to znaczy, czy warto?

0

Zastanawiasz się nad refinansowaniem pożyczki? Dobrze jest zatem rozważyć wszelkie za i przeciw a do tego potrzebne jest nam pełne zrozumienie tego, czym tak właściwie jest ta metoda radzenia sobie z długiem. W tym artykule to wszystko wyjaśnimy.

Co oznacza refinansowanie pożyczki?

Refinansowanie pożyczki to usługa przeznaczona dla osób, które mają trudności ze spłatą zaciągniętego zobowiązania finansowego. Potrzeba takiego rozwiązania istnieje ze względu na fakt, że wielu osobom korzystającym z kredytów i pożyczek gotówkowych na pewnym etapie życia, mimo najlepszych intencji podwija się noga. Refinansowanie pozwala zaciągnąć nową pożyczkę o dłuższym terminie spłaty, celem uregulowania dotychczasowej. Spłacając naglące zobowiązania, zyskujemy nowe, które jednak (przynajmniej w teorii) będą mniejszym obciążeniem dla naszego budżetu. Usługa refinansowania może być oferowana zarówna przez podmiot, w którym już mamy pożyczkę, jak i przez podmioty konkurencyjne.  

Koszty refinansowania pożyczki

Koszty refinansowania pożyczki są regulowane przez ustawę o kredycie konsumenckim. Poza odsetkowe koszty nie mogą przekroczyć 25% pożyczonej kwoty + 30% za każdy rok kredytowania, ale nigdy więcej niż 100%. Oprócz tego należy uwzględnić standardowe koszty związane z refinansowaniem, takie jak stopa oprocentowania pożyczki, prowizja oraz odsetki kapitałowe. Przed podjęciem decyzji o refinansowaniu warto porównać koszty poprzedniego i obecnego zobowiązania, aby mieć pełny obraz sytuacji finansowej.

Czy warto refinansować pożyczkę?

Jak każde narzędzie finansowe, refinansowanie pożyczki posiada swoje wady i zalety. Do zalet refinansowania pożyczki należą:

  • Uniknięcie konsekwencji opóźnionej spłaty, co może korzystnie wpłynąć płynność finansową pożyczkobiorcy
  • Atrakcyjne warunki ustalania rat za refinansowaną pożyczkę co może pomóc w lepszym dostosowaniu spłaty do możliwości naszego budżetu 
  • Możliwość poprawy zdolności kredytowej dla przyszłych zobowiązań bankowych.

Jak już wspomnieliśmy, wad również nie brakuje. Do największych z nich należą:

  • Ryzyko spirali zadłużenia, gdy przy nieznacznym wydłużeniu terminu spłaty i niewiele niższej racie, refinansowanie prowadzi do konieczności wzięcia kolejnej chwilówki
  • W niektórych firmach pożyczkowych refinansowanie wiąże się z koniecznością uiszczenia dodatkowej opłaty, co może czynić taką usługę nieopłacalną w ogólnym rozrachunku
  • Refinansowanie pożyczki w innej firmie może być ukrytym sposobem na zwiększenie kosztów pożyczki przez nieuczciwego pożyczkodawcę – dlatego warto uważnie czytać umowę i analizować wszelkie opłaty.

Zastanawiając się więc na refinansowaniem pożyczki, koniecznie rozważ wszelkie plusy i minusy, by upewnić się, że decyzja będzie przemyślana i pozytywnie wpłynie na Twoją sytuację finansową. Dobrze wykorzystane refinansowanie może ułatwić wiele spraw związanych z zadłużeniem, dlatego w przypadku problemów ze spłatą zobowiązań warto je przynajmniej rozważyć. A Wy zdecydowalibyście się na takie rozwiązanie?

zobacz również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.