Ile kosztują usługi księgowe? Od czego zależy cena usług księgowych?

2

Wybór właściwego biura rachunkowego, które w sposób profesjonalny i zawodowy zajmie się najważniejszymi sprawami danej firmy, to kwestia kluczowa. Od porządku w dokumentach zależy przyszłość i sprawne funkcjonowanie danego przedsiębiorstwa. Jednak, kiedy przychodzi do wyboru konkretnej księgowej, bądź biura rachunkowego, to co najbardziej odstrasza to zbyt wysoka cena za świadczone usługi. Często wówczas pada pytanie „dlaczego tak drogo?”. Dlatego w poniższym artykule wyjaśniamy, od czego zależy cena za usługi księgowe.

Od czego zależy cena za usługi księgowe?

Cena za świadczone usługi księgowe to niewątpliwie decydujący czynnik w kwestii wyboru odpowiedniego biura rachunkowego. Jednak porównując oferty cenowe innych biur, trzeba mieć na uwadze to, co wpływa na wysokość ceny. Mianowicie, właściciel określonego biura rachunkowego, musi pokryć szereg wydatków związanych z prowadzeniem biura. Musi opłacić pracowników czy zapłacić za wszystkie rachunki związane z użytkowaniem lokalu, który zajmuje. Co więcej, każde biuro rachunkowe musi mieć aktualne programy do prowadzenia księgowości i w tym celu, konieczne jest wykupywanie stosownych licencji. Oprócz tego, w cenę oferowanych usług są wliczone również opłaty za szkolenia pracowników, zwiększanie ich kwalifikacji co w efekcie, przekłada się na wyższą jakość świadczonych usług. Nie można nie wspomnieć także o zysku dla samego właściciela biura rachunkowego, gdyż jak wiadomo, jest to działalność zarobkowa. Oczywiście wpływ na cenę ma również to, w jakim mieście znajduje się określone biuro. Jeśli w grę wchodzi Warszawa, Kraków czy Wrocław to można być więcej niż pewnym, że cena za usługi księgowe w takich miastach, będzie wyższa niż miastach pomniejszych.

warto przeczytać:  Jak wyczyścić BIK?

Każde biuro rachunkowe posiada swój indywidualny cennik, w którym zostają jasno określone zasady i warunki świadczonych usług. Cena zależna jest również od ilości i rodzaju prowadzonej dokumentacji oraz formy prowadzonej działalności.

Ile kosztują usługi księgowe?

Wysokość ceny za świadczone usługi księgowe zawsze będzie się różnić, w zależności od tego, czy prowadzona firma znajduje się w dużym mieście oraz jak szeroki będzie zakres świadczonych usług. Kompleksowe usługi księgowe oraz ich przykładowe ceny sprawdzisz np. na stronie biura Datan gdzie korzystne stawki, idą w parze z doradztwem księgowym oraz pomocą prawną.

Do najważniejszych zadań biura rachunkowego jest m.in.

 • prowadzenie Księgi Przychodów i Rozchodów (tzw. KPiR np. od 89 zł),
 • prowadzenie ksiąg rachunkowych i handlowych (np. od 299 zł),
 • prowadzenie dokumentacji z zakresu kadr i płac (np. od 25 zł/pracownika),
 • sporządzanie sprawozdań finansowych, (np. od 500 zł lub do negocjacji),
 • przygotowywanie biznesplanu, (cena uzależniona jest od zakresu danego biznesplanu),
 • sporządzanie szerokiej dokumentacji dla określonego organu urzędowego (np. od 50 zł/dokument).

Zszywacz i długopisy leżą na dokumentach

To tylko jedne z nielicznych zadań, z jakimi na co dzień mają do czynienia pracownicy biura rachunkowego. Zakres świadczonych usług jest znacznie większy i wymagający odpowiedniej wiedzy, doświadczenia i kwalifikacji.

warto przeczytać:  Jak wyczyścić BIK?

Oczywiście, ktoś może stwierdzić, że można samemu prowadzić księgowość firmy. Pewnie, tylko jeśli nie posiada się stosownej wiedzy ani umiejętności, wówczas można narobić sobie dodatkowych problemów, a porządek w firmowej dokumentacji to podstawa. Zatrudniając profesjonalne biuro księgowe, ściąga się ze swoich barków wiele problemów i zmartwień. Wiele rozwiązań dostajemy gotowe na tacy i jedyne co pozostaje, to wybrać to najodpowiedniejsze. A kto zrobi to lepiej niż doświadczona księgowa?

2 Komentarze
 1. wesoły romek mówi

  Sam mam swoją firmę i próbuję jak najbardziej budżetowo ogarnąć obsługę księgową, ale utwierdzam się w przekonaniu, że im taniej, tym gorzej… Dobrze, że podali Państwo konkretne stawki, nawet nie będę próbował poniżej nich schodzić.

 2. Syreni śpiew mówi

  Z pewnością w mniejszych miastach księgowe mogą mniej kosztować, tylko pytanie, czy będą miały taką samą wiedzę…?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.