Jak bezpiecznie wybierać pożyczki gotówkowe?

1

Na temat pożyczek gotówkowych krąży wiele mitów. Niektórzy przestrzegają przed ich zaciąganiem, dla innych to idealne rozwiązanie, gdy potrzebują szybkiej gotówki. A gdzie leży prawda? Jak zwykle – pośrodku. Dlatego radzimy, jak bezpiecznie wybierać pożyczki gotówkowe.

Pożyczki bankowe i pozabankowe

Kwestię pożyczek gotówkowych reguluje nie prawo bankowe, lecz kodeks cywilny. To oznacza, że pożyczki gotówkowe mogą być udzielane zarówno przez banki, jak i inne insynuacje finansowe (zwane zwykle parabankami), a także osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej.

Jakie są podstawowe różnice w zaciąganiu tego zobowiązania w banku i parabanku? Banki zwykle wymagają więcej formalności, choć w przypadku niskich kwot nie musi to być regułą. Jednak każdorazowo sprawdzają swoich klientów, m.in. w bazach dłużników. Jeśli okaże się, że mają oni zaległości w spłatach, środków nie dostaną. Parabanki są pod tym względem bardziej elastyczne, a oferty pożyczki bez BIK i KRD, dla zadłużonych, cieszą się dużą popularnością. Jeszcze napiszemy o tym, jakie zagrożenie jest z nimi związane.

warto przeczytać:  Czy pożyczki online są bezpieczne? Jak rozsądnie korzystać z szybkich pożyczek i chwilówek?

Podsumowując, w parabanku zwykle pożyczkę zdobyć będzie łatwiej. A jak to wygląda pod względem warunków?

Pożyczki gotówkowe – oprocentowanie, prowizja

Szukając ofert pożyczek online będzie Ci zależeć na tym, aby znaleźć jak najtańszy produkt. Co to oznacza? Zobowiązanie o niskich kosztach dodatkowych, związanych z odsetkami. I tutaj mamy jedną, najważniejszą radę: zwracaj uwagę na RRSO, czyli Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. Dlaczego? Ponieważ to ten wskaźnik pokaże Ci, ile faktycznie zapłacisz – nie oprocentowanie. Z pożyczką zwykle związane są dodatkowe koszty, takie jak prowizja, inne opłaty, których często nie bierze się pod uwagę. RRSO uwzględnia to wszystko.

Co jeszcze warto wiedzieć? Popularnością cieszą się pożyczki przez internet. Cały proces przeprowadzany jest online, drogą elektroniczną, a Ty nie musisz wychodzić z domu. Pieniądze zostaną przelane na Twoje konto. Takie produkty znajdują się zarówno w ofertach banków, jak i parabanków.

A właśnie – gdzie zacząć szukać? Najczęściej jest tak, że banki oferują korzystniejsze warunki (niższe oprocentowanie, niedużą prowizję). Różnica w RRSO między ich produktami, a pożyczkami pozabankowymi może wynosić nawet kilkadziesiąt procent. Jest to związane ze zmniejszeniem ryzyka niewypłacalności klientów – uwzględniana jest ich zdolność kredytowa. Oczywiście, nie jest to reguła i może okazać się, że to właśnie parabank będzie mieć atrakcyjniejszą ofertę (np. pierwszą darmową chwilówkę). Dlatego zawsze warto sprawdzać to w porównywarkach pożyczek.

warto przeczytać:  Pożyczki online ze złą historia kredytową - gdzie i na jakich warunkach?

Pożyczki bez BIK i KRD, pożyczki dla zadłużonych

Wśród klientów parabanków duża popularnością cieszą się pożyczki bez BIK, pożyczki dla zadłużonych czy pożyczki dla bezrobotnych, bez konieczności przedstawienia zaświadczenia o wysokości dochodów i rodzaju stosunku pracy.

Ze względu na ryzyko, jakie związane jest z udzielaniem środków takim klientom, banki nie wprowadzają tego typu produktów do swoich ofert.

I to właśnie w tym wypadku trzeba najbardziej uważać. Tego typu pożyczki, ze względu na większe ryzyko, są znacznie droższe. Koszty mogą wynosić nawet tyle, co połowa pożyczonej sumy. A co, gdy nie masz już pieniędzy na spłatę zobowiązania? Zaciągane jest kolejne. I tak w kółko, aż wpadniesz w pętle finansową.

zobacz również
1 komentarz
  1. Rachela mówi

    Na pewno unikałabym jakichś ogłoszeń z serwisów ogłoszeniowych itp. Lepiej postawić na sprawdzone firmy, które oferują pożyczki. To gwarancja, że koszty nie będą ukryte.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.