Jak sprawdzić swoje długi?

2

Czasem pożyczamy tak dużo i od tak wielu instytucji, że sami gubimy się w tym, ile posiadamy długów. A tylko zdobywając wiedzę na ten temat jesteśmy w stanie uregulować wszystkie swoje zobowiązanie finansowe. Przeczytaj jak sprawdzić swoje długi.

Gdzie sprawdzić swoje zadłużenie?

Wbrew pozorom sprawdzenie swojego zadłużenia wcale nie jest takie trudne. W Polsce jest kilka baz, gdzie można znaleźć informacje o osobach zalegających z płatnościami. Nawet jeśli do tej pory żyliśmy w nieświadomości ilości posiadanych długów, możemy mieć pewność, że prędzej czy później o swój dług upomną się wierzyciele czyli bank jeśli zaciągaliśmy kredyt gotówkowy.

Swoje zadłużenie możemy bezpłatnie sprawdzić w bazie ERIF BIG, natomiast szczegółową historię swoich zobowiązań kredytowych możemy znaleźć w Raporcie BIK czyli Biura Informacji Kredytowej. Jeśli chodzi o inne zobowiązania finansowe możemy zajrzeć do Biura Informacji Kredytowej Info Monitor. Również Krajowy Rejestr Długów oferuje usługę jaką jest „Sprawdź swój PESEL”, gdzie można wygenerować raport o aktualnym stanie zadłużenia i dotychczasowych spłatach.

warto przeczytać:  Pożyczki chwilówki. Jak działają i co trzeba o nich wiedzieć?

Sprawdzanie zadłużenia w BIK, KRD, ERIF BIG?

Jak już wspomniano Biuro Informacji Kredytowej może nam wygenerować raport o stanie naszego zadłużenia. Dzięki niemu można nie tylko prześledzić historię spłat kredytu, ale także innych zobowiązań finansowych takich jak na przykład faktury za gaz. Dodatkowo możemy dowiedzieć się czy nie posiadamy jakichś opóźnień w płatnościach.

KRD jest platformą wymiany informacji gospodarczej. Tutaj podobnie jak w BIK możemy sprawdzić sytuację finansową konsumentów oraz firm czyli wymiana informacji może działać tu w dwie strony.

W ERIF BIG znajdują się informacje zarówno o dłużnikach jak i o płatnikach. Można stąd pobrać informacje z rynku telekomunikacyjnego, multimedialnego, bankowego, finansowego czy budżetowego.

Jak wygenerować raport z BIK, KRD, ERIF BIG?

Pierwszym krokiem, by wygenerować raport z BIK jest zarejestrowanie się czyli założenie konta. Kolejnie działanie to weryfikacja swoich danych czyli wysłanie skanu dowodu osobistego. Następnie na pewno pojawi się informacja o ilości generowanych raportów – można zdecydować się na jeden lub na pakiet 12. Pobranie jednego raportu to wydatek rzędu 39zł. W raporcie znajdą się na pewno wszystkie zadłużenia łącznie z bankami i firmami pożyczkowymi.

warto przeczytać:  Kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych z komornikiem - czy to możliwe?

W celu pobrania raportu z KRD procedura jest bardzo podobna jak w przypadku BIK czyli obejmuje rejestrację i weryfikację danych.

Z kolei ERIF BIG ma swoją platformę, która wymaga dokonania pełnej lub niepełnej aktywacji konta. Ta pierwsza pozwala monitorować tylko przedsiębiorców, druga z kolei daje dostęp do wielu informacji, ale wymaga weryfikacji formularza rejestracyjnego.

Komornik – jak sprawdzić kto zajmuje się odzyskiwaniem wierzytelności?

Wiadomo, że komornik to już sprawa ostateczna, jednak warto sprawdzić który z nich zajmuje się odzyskiwaniem wierzytelności. W tym celu należy zadzwonić do każdego z wierzycieli i zapytać, któremu komornikowi powierzył on prowadzenie naszej sprawy. Kiedy zyskamy dane komorników, będziemy mogli sami się z nimi kontaktować i spróbować dogadać się w pewnych kwestiach takich jak zajęcie komornicze. Warto tu pamiętać, że kwota długu rośnie właśnie dzięki kosztom komorniczym. Warunki spłaty i wysokość zadłużenia dobrze jest jednak omawiać z wierzycielem, a nie z komornikiem, ponieważ tylko wierzyciel ma prawo ingerować w dług.

zobacz również
2 Komentarze
  1. Magda mówi

    Dobrze, że można takie rzeczy sprawdzić. Czasami zdarza się, że ktoś obcy weźmie pożyczkę na kogoś, tzn. przez kradzież dowodu. Potem kłopoty ma nie złodziej, ale osoba, która nieświadomie stała się dłużnikiem.

  2. Katarina mówi

    Uważam, że to bardzo dobrze, że jest dostęp do tego typu baz. Czasem zdarza się, że ktoś pada ofiarą oszustwa, np. ktoś weźmie na niego pożyczkę, a w ten sposób można sprawdzić, czy po wyjaśnieniu sprawy dług został z nas zdjęty.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.