Kiedy nie trzeba płacić podatku PCC od pożyczki?

2

Najczęściej zaciągamy pożyczki, kredyty konsumpcyjne na kosztowne podróże, rodzinne imprezy okolicznościowe, często na remont lub zakup sprzętu RTV, AGD. Robimy to również kiedy nie jesteśmy w stanie związać końca z końcem, pieniądze przeznaczamy wtedy na bieżące wydatki. W myśl obecnie obowiązujących przepisów zawarcie umowy pożyczki związane jest z koniecznością odprowadzenia podatku od wysokości kwoty, którą pożyczamy, jednak od każdej zasady możemy znaleźć wyjątki.

Kiedy będziemy musieli zapłacić podatek PCC?

Na gruncie polskiego prawa czynności cywilnoprawne, w skład których wchodzą umowy, są one opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Zawarte pomiędzy osobami prywatnymi umowy sprzedaży, darowizny, ustanowienia hipoteki, zawarcia umowy spółki rodzą konieczność rozliczenia się z fiskusem. Wysokość podatku jest uzależniona od rodzaju i wartości przedmiotu zawartej umowy. Ustawodawca przewidział jednak sytuacje, które pozwalają nam uniknąć konieczności zapłaty podatku.

Które pożyczki zwalniają nas z PCC?

Kiedy zaciągamy pożyczkę od firmy, która prowadzi działalność w tym zakresie zostajemy zwolnieni z obowiązku uiszczenia podatku PCC. Należy pamiętać, że otrzymując pieniądze w ramach pożyczki gotówkowej od podmiotu, który pełni takie usługi na rynku nie będziemy zmuszeni się rozliczać z Urzędem Skarbowym. Wszystkie banki są zwolnione z obowiązku uiszczania podatku VAT od udzielanych pożyczek, co bezpośrednio się przekłada na to, że nie są one opodatkowane PCC. Dotyczy to każdej z umów, które zawieramy z instytucjami finansowymi, zarówno kiedy pożyczamy stacjonarnie czy zaciągamy pożyczkę online.

warto przeczytać:  Ile kosztuje chwilówka? Maksymalne koszty pożyczek chwilówek

W sytuacji, w której pożyczamy środki finansowe od znajomych i w okresie 3 lat od jednej osoby otrzymamy pieniądze w kwocie do 5 000 zł lub od kilku osób dostaniemy do 25 000 zł również nie zapłacimy podatku.

Zobowiązania finansowe zaciągane w ramach pracowniczych kas zapomogowo-pożyczkowych, z kas lub funduszy zakładowych, związków zawodowych nie są objęte PCC.

Tak samo będzie w przypadku zawarcia umowy pożyczki przez wspólnika w spółce kapitałowej czy umów zwieranych przez przedsiębiorcę w ramach usług finansowych, które są zwolnione z VAT.

Czy musimy zapłacić podatek pożyczając pieniądze od rodziny?

Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych przewiduje zwolnienie z opodatkowania kiedy pożyczamy pieniądze min. od teściów, pomiędzy małżonkami, rodzeństwem. Górna kwota udzielnej pomocy finansowej wynosi 9 637 zł. Limit nie występuje kiedy pożyczamy pieniądze w gronie bliskiej rodziny, pod warunkiem, że złożymy odpowiednią deklarację w Urzędzie Skarbowym. Musi to nastąpić w terminie do 14 dni od daty tej czynności, jednak z tej możliwości nie można skorzystać zaciągając pożyczkę pomiędzy teściami a zięciem i synową. Musimy również potwierdzić przed urzędem faktyczne przekazanie pieniędzy, np. przedłożyć potwierdzenie przelewu bankowego.

warto przeczytać:  Czy można otrzymać pożyczkę bez zdolności kredytowej?
zobacz również
2 Komentarze
  1. Ewa mówi

    Co jak co, ale płacenie podatku od pożyczonych pieniędzy to już jakiś wyższy stopień perfidii. Przecież wiadomo, że na pożyczki decydują się osoby, których a cos nie stać lub maja problemy finansowe, więc zdzieranie jeszcze z nich podatku to już gruba przesada.

  2. Czarny mówi

    O ja cie, nie wiedziałam, że od pożyczki też trzeba płacić podatek?? Co za złodziejskie państwo.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.