Jakie dokumenty potrzebne są do kredytu gotówkowego?

3

Potrzebujesz gotówki? Chcesz wziąć kredyt, ale nie wiesz jakie dokumenty musisz przedstawić bankowi? Podpowiadamy, jakie zaświadczenia musisz przedstawić, aby móc się starać o kredyt gotówkowy.

Podstawowe dokumenty potrzebne przy kredycie

Najważniejsze podczas starania się o kredyt gotówkowy jest posiadanie dowodu osobistego lub innego dokumentu, który pomoże w ustaleniu tożsamości. Dla banków ważne są dane takie jak imię i nazwisko, data urodzenia aby sprawdzić wiek, ale i narodowość.

Obcokrajowcy mają nieco inne procedury. Muszą okazać paszport, a często także kartę pobytu. Zdarza się jednak, że banki odmawiają takim osobom udzielenia kredytu.

Oczywiście dokument potwierdzający tożsamość musi też posiadać zdjęcie. Dzięki temu najprościej sprawdzić, czy osoba, która się nim posługuje jest tą, do której należy. Oczywiście to nie wszystko. Banki sprawdzają także, czy dokument o danej serii, numerze nie został zgłoszony w bazie jako skradziony.

Za pomocą numeru PESEL banki bardzo często sprawdzają również, jaką kredytobiorca ma historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Jeżeli w przeszłości miał problemy ze spłatą zobowiązań, to może okazać się, że bank odmówi udzielenia pożyczki. Raczej ze złą historią kredytową zgłosić się można do parabanku.

warto przeczytać:  Pożyczka na dowód - w jakich sytuacjach sprawdzi się pożyczka tylko z dowodem?

W przypadku starania się o kredyt w siedzibie banku, ale również online, należy wypełnić wniosek kredytowy. To absolutne minimum dokumentów, jakie są potrzebne do wzięcia kredytu gotówkowego, ale oczywiście nie wszystkie.

Zaświadczenie o dochodach

Aby otrzymać kredyt w banku należy udowodnić, że ma się dochody, które pozwolą na jego spłatę. W tym celu należy podać wysokość dochodów, a często również ich źródło, a także rodzaj umowy i czas jej trwania, jeśli jest terminowa.

Zdarza się, że dla banku ważne jest też poznanie dochodów współmałżonka. Zwłaszcza, jeśli kwota kredytu jest wysoka i wątpliwe jest, że dochody jednej osoby pozwolą na spłatę. Niektóre banki wymagają również zgody współmałżonka na udzielenie kredytu partnerowi.

Osoby pobierające emeryturę lub rentę muszę dostarczyć do banku dokument będący odcinkiem rentowym/emerytalnym.

Przedsiębiorcy powinni dostarczyć zaświadczenie z ZUS o niezaleganiu ze składkami na ubezpieczenie. Przychody osób prowadzących działalność gospodarczą są analizowane przez pracowników banku i na ich podstawie wyliczana jest maksymalna dopuszczalna kwota kredytu.

Oczywiście to nie tak, że osoby, które nie pracują na umowę o pracę mają problem z otrzymaniem kredytu. Dla banku ważne są regularne wpływy na konto. Co więcej, przy kredytach na niższe kwoty wystarcza samo oświadczenie klienta o zarobkach. Bez zaświadczeń można dostać pożyczkę.

warto przeczytać:  Czy można otrzymać pożyczkę bez zdolności kredytowej?

Wyliczenie zdolności kredytowej

Nie ma jednak co się łudzić, że sam dowód osobisty i zaświadczenie o zarobkach wystarczą, by otrzymać kredyt gotówkowy. Nawet jeśli ma się pozytywną historię kredytową. Duże znaczenie dla banku ma zdolność kredytowa wnioskodawcy. To ona jest tym, co potwierdza, że dana osoba będzie w stanie spłacać zobowiązanie.

Do wyliczenia zdolności kredytowej potrzebny jest dochód i stałe wydatki ponoszone co miesiąc. Właśnie dlatego tak ważne są dane zgromadzone w BIK. Są informacją, czy oprócz kosztów życia, osoba składająca wniosek nie ma innych zobowiązań finansowych, a także – jak radzi sobie z terminowością spłat. Na podstawie różnicy w dochodzie i wydatkach wyliczana jest kwota kredytu, jaką bank jest w stanie pożyczyć i przeliczana na raty.

zobacz również
3 Komentarze
  1. czy jest kredyt na oświadczenie? mówi

    A jak kredyt nie jest wysoki to wystarczy tylko oświadczenie o dochodach? Chyba mignęła mi kiedyś taka informacja w jakimś banku, ale nie pamiętam w jakim :/

  2. cherry mówi

    Ja z kolei słyszałam, że jak się chce wziąć kredyt gotówkowy w banku, w którym ma się konto i są na nim stałe wpływy, to nie trzeba żadnych zaświadczeń o zarobkach…

  3. Kinga mówi

    Wszystko zależy od banku. Przy braniu kredytu gotówkowego na niewielką kwotę czasami wystarczy jedynie podanie miesięcznych dochodów i wydatków.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.