Wypowiedzenie umowy pożyczki a odstąpienie od umowy pożyczki – różnice

0

Zaciągnąłeś pożyczkę, lecz szybko uznałeś, że chcesz z niej zrezygnować? Nie martw się, może okazać się, że jeszcze nic straconego, a umowę będzie można rozwiązać. Musisz tylko znać różnicę między wypowiedzeniem a odstąpieniem od umowy pożyczki.

Wypowiedzenie umowy pożyczki – na czym polega?

Jako pierwsze chcielibyśmy omówić wypowiedzenie pożyczki. Dlaczego? Ponieważ wielu klientów myli to pojęcie z odstąpieniem od umowy pożyczki, do którego ma prawo w przeciągu kilkunastu dni. A w tym wypadku sytuacja jest odwrócona – to nie Ty wypowiadasz umowę, lecz firma pożyczkowa wypowiada ją Tobie. Na czym polega ta różnica?

Gdy zaciągasz jakiekolwiek zobowiązanie, deklarujesz, że będziesz je regularnie spłacać. W przypadku chwilówek zwrot pożyczonych środków zwykle powinien nastąpić w jednej racie w przeciągu miesiąca. W przypadku, gdy otrzymałeś wyższą kwotę, najczęściej możliwość jej spłaty rozłożona jest na kilka miesięcy. I Twoim obowiązkiem jest ścisłe trzymanie się tych terminów. Co Ci grozi, jeśli ich nie dotrzymasz?

Pożyczkodawca, czyli najczęściej bank lub parabank, może wypowiedzieć umowę o udzielenie zobowiązania. Co istotne, musisz wiedzieć, że już dwie niespłacone przez Ciebie raty kredytu są wystarczającym powodem do tego, aby można było złożyć wypowiedzenie umowy.

warto przeczytać:  Pożyczka konsolidacyjna — jakie warunki trzeba spełnić aby otrzymać?

Jednak instytucja finansowa nie może żądać od razu zwrotu pożyczonej sumy. Okres wypowiedzenia wynosi 30 dni, w tym czasie możesz zgromadzić niezbędne środki. Ważne jest przy tym także, że o ile umowa o pożyczkę może być zawarta ustnie (choć oczywiście banki czy parabanki nie stosują tej metody), o tyle wypowiedzenie zawsze musi zostać dostarczone pisemne. Co wtedy?

Jeśli umowa zostanie rozwiązana przed czasem, musisz zwrócić pożyczkę. Jeśli nie zostało określone, w jakim terminie ma to nastąpić, masz na to maksymalnie 6 tygodni.

Warto też zdawać sobie sprawę z tego, że sytuacja w której pożyczkodawca wypowiedział Ci umowę jest bardzo niekorzystna. Nie tylko z powodu konieczności zwrotu całej sumy przed określonym na początku terminem – to, co ma bardziej długofalowe skutki, to pogorszenie się Twojej zdolności kredytowej. Informacja o niespłaconym zadłużeniu pojawi się w BIK czy w innych bazach dłużników, przez co możesz mieć problemy z uzyskaniem kolejnego zobowiązania.

Co zrobić, gdy masz problemy ze spłatą pożyczki?

Wielu klientów, gdy ma problemy ze spłatą pożyczki, zaciąga następną, aby uniknąć wypowiedzenia umowy. Wtedy najczęściej liczą też na to, że ich sytuacja wkrótce się polepszy i będą w stanie spłacić wszystkie zadłużenia. Oczywiście, może się też i tak zdarzyć. Trzeba jednak uważać, ponieważ decydując się na ten krok po raz kolejny, nietrudno jest wpaść w spiralę zadłużenia.

warto przeczytać:  Gdzie wziąć kredyt konsolidacyjny? Bank, parabank...

Alternatywnym rozwiązaniem może być kredyt konsolidacyjny. Dzięki niemu wszystkie dotychczasowe zobowiązania zostają połączone w jedno ze wspólną ratą, która najczęściej jest niższa, niż suma dotychczasowo regulowanych rat. Jest to możliwe dzięki obniżeniu oprocentowania. Konsekwencją tego może być jednak wydłużenie okresu spłaty, a co za tym idzie, ostatecznie rzeczywisty koszt kredytu jest wyższy. Pomimo tego często warto się zdecydować na to rozwiązanie, ponieważ dzięki niemu w końcu można wyjść z długów. Ważne jest natomiast, aby o kredyt konsumpcyjny wnioskować wtedy, gdy nie masz jeszcze zaległości w spłacie rat.

Odstąpienie od umowy pożyczki – na czym polega?

Jak już wiesz, pożyczkodawca może wypowiedzieć Ci umowę. A czy Ty masz prawo do rezygnacji z niej? Oczywiście! Musisz tylko zmieścić się w określonym przez ustawę terminie.

Warto wiedzieć, że do tych przepisów muszą stosować się nie tylko banki, ale również firmy pożyczkowe czy spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe – nie ma więc wyjątków. A na czym to polega?

Każdy klient ma prawo odstąpić od pożyczki w terminie 14 dni od dnia zawarcia umowy, przy czym nie ma to dla niego żadnych konsekwencji w postaci dodatkowych opłat czy kar. Oczywiście, jeśli otrzymałeś już środki, musisz je zwrócić. Ponadto nie musisz określać powodu, dla którego rezygnujesz z usług pożyczkodawcy.

warto przeczytać:  Koszty pożyczek i chwilówek - jakie są naprawdę?

A w jakich sytuacjach pożyczkobiorcy najczęściej decydują się na ten krok? Gdy impulsywnie podjęli decyzję o zaciągnięciu zobowiązania, a po kilku dniach przemyśleń uznali, że umowa posiada bardzo niekorzystne dla nich warunki. Natomiast gdy już wiesz, jakie są Twoje prawa, sprawdź jak odstąpić od umowy pożyczki.

Jak odstąpić od umowy pożyczki?

Po pierwsze, chcielibyśmy podkreślić, że masz 14 dni od dnia zawarcia umowy na odstąpienie od pożyczki i nie możesz tego terminu przekroczyć. A jeśli się w nim zmieścisz, to co musisz zrobić? Sprawa jest bardzo prosta – wystarczy złożyć odpowiednie oświadczenie.

Przy czym często nawet nie musisz zastanawiać się, jak je skonstruować, ponieważ podczas zawierania umowy z pożyczkodawcą zwykle dostajesz także wzór odstąpienia od niej. Trzeba jedynie wypełnić ten dokument i dostarczyć go w określony sposób. Jeśli oświadczenie to nadajesz pocztą, zawsze wybieraj taką metodę przesyłki, dzięki której będziesz mógł otrzymać zwrotne potwierdzenie odbioru. A jeśli z jakiś względów zgubisz wzór tego dokumentu, bez problemu znajdziesz jego wzór w internecie.

zobacz również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.