Kredyt konsolidacyjny a refinansowy – co i kiedy wybrać?

1

Spłata dotychczasowych zobowiązań czasem nastręcza wielu trudności, brak środków nie pozwala uporać się z uregulowaniem długu. Z pomocą może przyjść kredyt konsolidacyjny lub refinansowy, dobrze wiedzieć czym się różnią, co i kiedy wybrać.

Kredyt konsolidacyjny – co to jest?

Wiele osób boryka się z kilkoma zadłużeniami, zaciągnięte kredyty, pożyczki, debet na koncie, rozłożone na raty spłaty zakupionego sprzętu często sprawiają, że nie potrafimy poradzić sobie z ich jednoczesną spłatą. W takiej sytuacji dobrze rozważyć kredyt konsolidacyjny, który łączy wszystkie zobowiązania w jedno. Udzielający kredytu bank reguluje dotychczas zaciągnięte długi, a kredytobiorcy pozostaje spłata jednej, miesięcznej raty.

Dobrze wiedzieć na jakich warunkach odbywa się łączenie, ponieważ nie jest to optymalne rozwiązanie dla wszystkich zadłużonych. Ponadto różnice w całkowitej cenie pożyczanych w ten sposób pieniędzy potrafią być bardzo wysokie. Kredyt konsolidacyjny szeroko opisuje totalmoney.pl, znajduje się tam szereg przydatnych wskazówek, które pomogą w wyborze. Zestawienie konkretnych, bankowych ofert umożliwi porównanie poszczególnych usług i wybrać najkorzystniejszą.

warto przeczytać:  Pożyczki online, jak szukać pożyczek online w sieci?

Na czym polega refinansowanie kredytu?

Refinansowanie kredytu jest pozornie konkurencyjną opcją dla kredytu konsolidacyjnego, jednak to inny rodzaj bankowego produktu. Kredyt refinansowy udzielany jest na spłatę uprzednio zaciągniętego zobowiązania w innym banku, to zamiana wcześniejszego kredytu na nowy, którego warunki są bardziej korzystne. W odróżnieniu do kredytu konsolidacyjnego dotyczy spłaty tylko jednego długu.

Kiedy warto wybrać kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny pozwala uporządkować domowy budżet i dedykowany jest osobom, które mają problemy ze spłatą kilku zobowiązań, a ponadto chcą zmniejszyć wysokość miesięcznych wydatków. To dobre rozwiązanie kiedy portfel jest zbyt obciążony regulowaniem kilku długów na raz, uciążliwa staje się jednoczesna spłata kolejno zaciąganych zobowiązań.

Rata kredytu konsolidacyjnego jest najczęściej niższa niż suma dotychczas spłacanych. Jednak przy wyborze trzeba przeanalizować warunki takiego kredytowania, ponieważ łącząc dotychczasowe długi w jeden zgadzamy się na większy całkowity koszt zobowiązania. To korzystne rozwiązanie dla osób, które zaciągnęły długi w okresie obowiązywania wysokich stóp procentowych, ponieważ daje szansę na zamianę droższych kredytów na jeden tańszy. W wielu przypadkach kredyt konsolidacyjny pozwala uniknąć utraty płynności finansowej oraz negatywnych wpisów wprowadzanych do Biura Informacji Kredytowej, które rzutują na wiarygodność klienta banku.

warto przeczytać:  Jak i gdzie ubiegać się o szybką pożyczkę przez internet?

Dla kogo kredyt refinansowy?

Refinansowanie kredytu to dobra opcja dla osób, które mają problemy ze spłatą kredytu na dotychczasowych warunkach. Warto ją rozważyć kiedy pojawia się szansa na zmianę wyższego oprocentowania na niższe. Kredyt refinansowy oznacza mniejszą miesięczną ratę zobowiązania oraz wydłużenie okresu spłaty, co jednocześnie przekłada się na większy koszt długu.

zobacz również
1 komentarz
  1. Benia mówi

    Pierwsze słyszę o kredycie refinansowym. Nie jest chyba zbyt korzystny dla banków, skoro się nie chwalą tym, że udzielają takich zobowiązań. A szkoda, bo brzmi jak pomoc dla wielu tysięcy Polaków, którzy przez politykę mają problem z jednym kredytem, a nie przez własną głupotę i milion innych zobowiązań.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.