Pożyczka czy kredyt? Co wybrać kiedy szybko potrzebujesz gotówki?

0

Terminu „pożyczka” zwykło się używać zamiennie z terminem „kredyt”. Jest to jednak duży błąd, ponieważ te dwa określenia oznaczają dwie rożne formy uzyskania pieniędzy. Warto im się przyjrzeć i wybrać tę, która najbardziej przekonuje lub tę, która pozwoli na szybsze uzyskanie gotówki.

Podstawowa różnica między pożyczką a kredytem

Pożyczki może udzielić tak naprawdę każdy – osoba prywatna, osoba fizyczna, instytucja pozabankowa. Kredyt natomiast można zaciągnąć jedynie w banku, ale należy przy tym wszystkim mieć świadomość, że nie będziemy tu właścicielami pieniędzy, a jedynie będziemy upoważnieni do obracania nimi. Stąd też kredyty bankowe przyznaje się na pewnych zasadach i dokonuje się transakcji bezgotówkowej. Pożyczka to natomiast transakcja gotówkowa, a pożyczkobiorca staje się właścicielem pieniędzy.

Rozrzucone monety

Jak szybko uzyskać gotówkę?

Na pewno jeśli zależy nam na tym, by szybko mieć pieniądze na swoim koncie, zdecydujemy się na pożyczkę. Formalności są tu bowiem minimalne, zwłaszcza kiedy jest to pożyczka typu „express”. Pożyczkobiorca może wnioskować o pieniądze online i wtedy nie musi potwierdzać dochodu, wiarygodności finansowej, a pożyczkodawca nie sprawdza jego historii kredytowej. Jednak i tak przed podjęciem decyzji o złożenie wniosku warto zawsze skorzystać z porównywarek pożyczek gotówkowych.

warto przeczytać:  Szybkie pożyczki pozabankowe dla firm – na jakich zasadach?

Jak wygląda umowa w przypadku udzielania pożyczki i kredytu?

Przed udzieleniem kredytu bank dokładnie sprawdza zdolność finansową pożyczkobiorcy. Inaczej też wygląda sama umowa, która zawsze musi być spisana, a obejmuje ona kwotę kredytu, wysokość odsetek i sposób ich spłacania w określonym czasie. Pożyczka, która opiewa na sumę do 500 zł nie musi być poświadczona na piśmie, wystarczy ustne uzgodnienie.

Karty kredytowe w portfelu w kieszeni

Kiedy lepiej wybrać pożyczkę, a kiedy kredyt?

Pożyczka będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które potrzebują pieniędzy na już, ale nie wnioskują o duże kwoty. Wynika stąd, że pożyczka sprawdzi się kiedy mamy zamiar zrobić mniejsze zakupy, potrzebujemy gotówki na wakacje lub chcemy kupić prezenty na święta. Fakt, że pożyczkę gotówkową można wydać na dowolny cel również działa tutaj na plus. W przypadku kredytu cel, na który zostaną przeznaczone pieniądze musi zostać jasno określony, a jedyny wyjątek stanowią tutaj kredyty konsumpcyjne i gospodarcze. Jasno oznaczony cel udzielenia kredytu daje również bankowi prawo, aby od kredytobiorcy, który źle użytkuje pieniądze, zażądać natychmiastowego ich zwrotu.

warto przeczytać:  Ile kosztuje chwilówka? Maksymalne koszty pożyczek chwilówek

Osoby, które czekają większe wydatki powinny pomyśleć o kredycie gotówkowym. Kupno mieszkania czy samochodu to już nie błahostka, dlatego lepiej zadłużyć się na dany czas na określonych z góry warunkach. Ci, którzy zamierzają wziąć kredyt muszą się także zdecydować na jego rodzaj – czy ma to być kredyt hipoteczny, samochodowy, konsolidacyjny lub jeszcze inny.

Pożyczka udzielana przez instytucje pozabankowe oprócz plusów takich jak łatwa dostępność, brak weryfikacji zdolności finansowej i szybkość z jaką wnioskodawca dostaje pieniądze, mają też sporo minusów. Tak naprawdę pożyczkę opłaca się zaciągnąć na krótki czas i spłacić ją po miesiącu, wtedy uniknie się konsekwencji wynikających z przedłużenia spłaty. Przeważnie też oprocentowanie pożyczki jest horrendalnie wysokie, dochodzi nieraz do 15%, co jest równowartością oprocentowania kredytu bankowego, ale w skali roku. Jeśli więc już brać pożyczkę to tylko z głową, na krótki czas, tak, by można było ją szybko oddać.

zobacz również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.