Tani kredyt – co to znaczy? Czy możliwe, aby kredyt był tani?

1

Tanie kredyty gotówkowe, hipoteczne, samochodowe, konsolidacyjne – czy to możliwe? Czy kredyt musi być drogi? Jakie są metody, by obniżyć koszty kredytu?

Co wpływa na koszt kredytu?

Czym jest tani kredyt? To raczej nie jest trudne pytanie. Jeśli weźmiemy kredyt, musimy spłacić całą udzieloną nam kwotę, a do tego uiścić dodatkowe opłaty. Zatem na faktyczny koszt kredytu składać się będą również właśnie owe opłaty dodatkowe, a tanim kredytem nazwiemy taki, w którym te koszty będą jak najmniejsze.

O jakich konkretnie opłatach mowa? Co składa się na koszt kredytu? Przede wszystkim odsetki, czyli cena za pożyczenie pieniędzy. Do tego dochodzą wszelkiego rodzaju prowizje banku, a także ubezpieczenie, które w wielu przypadkach jest przez bank wymagane. Przy kredycie na wysokie kwoty jest to najczęściej ubezpieczenie na życie lub od utraty pracy, przy kredycie hipotecznym natomiast niezbędna jest chroniąca nieruchomość polisa mieszkaniowa.

Kolejną kwestią wpływającą na całościowy koszt jest samo zabezpieczenie kredytu – może to być poręczenie, weksel czy choćby hipoteka nieruchomości. Z tym ostatnim przypadkiem wiążą się też dodatkowe koszty wyceny nieruchomości.

Jak z tego wynika, szukając taniego kredytu, powinniśmy zwracać uwagę właśnie na te poszczególne części składowe ostatecznego kosztu i wybrać taki kredyt, w którym będą one się prezentowały jak najkorzystniej.

warto przeczytać:  Kredyt hipoteczny a zmiana pracy - co warto wiedzieć?

Jeśli chcemy mieć pojęcie, który kredyt jest naprawdę tani, a nie tylko się taki wydaje, zwróćmy uwagę na RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. Jest to całkowity koszt, jaki musi ponieść kredytobiorca, a wyrażona jest w formie wartości procentowej całkowitej kwoty w stosunku rocznym.

Sprawdź wiele ofert

Przede wszystkim nie powinniśmy przywiązywać się do jednego konkretnego banku. Aby znaleźć tani kredyt, trzeba postępować wręcz odwrotnie i zapoznać się z jak największą ilością ofert kredytowych z różnych banków. Robiąc to, zauważymy bez wątpienia, że całkowite koszty kredytu mogą być diametralnie inne, zależnie od banku. Gdybyśmy porównali najtańszą i najdroższą ofertę kredytową na rynku, dostrzeglibyśmy od razu jak wielka jest między nimi przepaść.

Dlatego ograniczając się do usług jednego banku, możemy stracić możliwość zaoszczędzenia sporej sumy. Szanse na znalezienie taniego kredytu są proporcjonalne do liczby ofert, jakie uda nam się przejrzeć.

Można to zrobić za pomocą którejś z internetowych porównywarek. Takie narzędzia dają nam możliwość obejrzenia szczegółów wielu ofert kredytowych, zebranych w jednym miejscu, możemy więc bez problemu zestawić je ze sobą i ocenić, które prezentują się dla nas najkorzystniej. Inną możliwością znalezienia taniego kredytu gotówkowego jest skorzystanie z usług eksperta finansowego, który może sporządzić dla nas zestawienie.

Dbaj o swoją zdolność kredytową

Zanim bank zdecyduje, czy udzieli nam kredytu, sprawdza nasza historię kredytową w BIK oraz scoring czyli ocenę naszej zdolności kredytowej w skali od 1 do 100. Jeśli nasz scoring będzie przedstawiał się bardzo słabo, nie powinniśmy w ogóle liczyć na kredyt. To powszechna wiedza.

warto przeczytać:  Wypowiedzenie umowy pożyczki a odstąpienie od umowy pożyczki - różnice

Nie każdy jednak wie, że banki nieraz uzależniają też wysokość oprocentowania od zdolności kredytowej klienta. Dlatego warto starać się swoje kredytowe zobowiązania zawsze spłacać w terminie, by dbać o swoją historię kredytową i w efekcie o korzystny scoring i tani kredyt gotówkowy.

Jak wybrać tani kredyt hipoteczny?

Co zrobić, aby kredyt hipoteczny był jak najtańszy? Jednym z czynników, które mają wpływ na wysokość oprocentowania, jest to, ile wyniesie wkład własny. Często powyżej 20% i 50% wkładu własnego możemy liczyć na niższe odsetki. Oczywiście różne banki mogą mieć odmiennie ustalone te progi, a są i takie, w których wysokość wkładu własnego nie pociąga za sobą zniżek.

Również jeśli jako zabezpieczenie wybierzemy nieruchomość o wysokiej wartości, możemy liczyć na niższe oprocentowanie, szczególnie gdy jej wartość znacznie przekroczy kwotę kredytu. W części banków oprocentowanie jest też zależne od samej kwoty kredytu – im jest ona wyższa, tym niższe odsetki.

Czasem bardziej opłaca się nawet wziąć nieco więcej kredytu niż potrzebujemy, bo dzięki niższym odsetkom w sumie zapłacimy mniej – trzeba oczywiście najpierw wszystko dokładnie przeliczyć, by mieć stuprocentową pewność, że właśnie takie rozwiązanie będzie dla nas korzystniejsze i w rezultacie otrzymamy tani kredyt hipoteczny.

domek z pieniędzy

Jak uzyskać tani kredyt samochodowy?

Na koszty kredytu samochodowego wpływ ma oprocentowanie, prowizja i ubezpieczenie – w tym ostatnim wypadku trzeba doliczyć autocasco, wymagane przez bank jako forma zabezpieczenia.

warto przeczytać:  Pożyczka chwilówka a pożyczka gotówkowa - jakie różnice?

Liczy się również rodzaj rat. Powinniśmy wziąć to pod uwagę na samym początku. Przeanalizujmy swoją sytuację finansową i możliwości spłaty. Na tej podstawie będziemy mogli ustalić, jaki rodzaj rat będzie nam łatwiej spłacać – malejące, rosnące, równe? A może raty balonowe będą dobrym rozwiązaniem?

Oczywiście szukając taniego kredytu samochodowego warto, podobnie jak w innych przypadkach, korzystać z porównywarek, by dowiedzieć się nie tylko, jaki jest koszt poszczególnych elementów, ale również całkowity koszt kredytu.

Jak taniej spłacać kredyt we frankach?

Również kredyt zaciągnięty we frankach może być tańszy, jeśli tylko podejdziemy do tego z głową. Recept na to, jak taniej spłacać kredyt we frankach, jest kilka, ale najlepszą jest ta, by na własną rękę kupować franki szwajcarskie i od razu w tej walucie opłacać raty kredytu. W kantorach można znaleźć korzystniejsze kursy niż w banku, szczególnie w kantorze internetowym.

Innym sposobem jest kupowanie franków małymi partiami w przeciągu całego miesiąca – w ten sposób unikniemy ryzyka słabego kursu w jednym dniu. Warto też kupować więcej franków niż wynosi rata kredytu. Dzięki temu pojawi się na rachunku obsługi kredytu nadwyżka w tej walucie, czyli tak zwany osad. To sprawi, że jeśli trafi się zwyżka kursu franka, będziemy mogli ominąć jeden lub nawet dwa miesięczne zakupy.

zobacz również
1 komentarz
  1. Karina mówi

    Warto korzystać z porównywarek kredytów, aby faktycznie wybrać taki produkt, który będzie najbardziej opłacalny. Nie można podejmować decyzji pod wpływem chwili, wybór odpowiedniego kredytu powinien być przemyślany.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.