Pożyczka przez internet w banku czy poza bankiem? Co i kiedy wybrać?

0

Pożyczka przez internet to bardzo wygodne rozwiązanie. Nie musimy ruszać się z domu, stać w kolejkach i wypisywać masy formularzy. Ale gdzie lepiej wziąć taką pożyczkę – w banku czy w pozabankowej firmie pożyczkowej?

W czym lepsze są pożyczki pozabankowe

Bank nie jest jedynym wyjściem, kiedy potrzebujemy pożyczki. Mamy też możliwość wzięcia pożyczki pozabankowej. Nie trzeba się specjalnie naszukać, by znaleźć wiele ofert. Znaczna część tych pożyczek udzielana jest przez instytucje pożyczkowe, czyli określone firmy, spełniające wymagania Ustawy o kredycie konsumenckim i figurujące w prowadzonym przez KNF Rejestrze Instytucji Pożyczkowych.

Oprócz tego możemy też korzystać z pożyczek prywatnych, udzielanych przez indywidualnych inwestorów, oraz pożyczek społecznościowych udzielanych za pośrednictwem platformy internetowej, łączącej pożyczkodawców i pożyczkobiorców.

No dobrze, ale czy taka pożyczka jest w czymś lepsza niż te udzielane w bankach? Jednym z najważniejszych argumentów, które przemawiają za wzięciem pożyczki pozabankowej, jest jej łatwa dostępność.

Prawda jest taka, że nie każdy może otrzymać pożyczkę w banku. Banki zazwyczaj bardzo starannie prześwietlają klientów. Wymagają dostarczenia zaświadczeń o zarobkach, a także sprawdzają naszą historię kredytową i punktową ocenę zdolności kredytowej w Biurze Informacji Kredytowej. Podobnie sprawdzają też, czy nie figurujemy w Krajowym Rejestrze Długów.

warto przeczytać:  Koszty pożyczek i chwilówek - jakie są naprawdę?

Owszem, dla wielu ubiegających się o pożyczkę nie ma to większego znaczenia, zaczyna jednak stanowić poważny problem, jeżeli rzeczywiście ciążą na nas niespłacone finansowe zobowiązania. W takiej sytuacji można się słusznie spodziewać, że bank odmówi nam pożyczki.

I tu właśnie przewagę mają pożyczki pozabankowe. W ich przypadku nie sprawdza się naszej zdolności kredytowej, nie grzebie w naszej historii i nie wymaga zaświadczeń o dochodach. To sprawia, że tego typu pożyczki są dostępne dla znacznie szerszego grona ludzi, bo mogą z takiej opcji skorzystać również ci, którzy nie mieliby szans na pożyczkę w banku.

Ale to nie jedyna zaleta, która wynika z uproszczonych procedur w przypadku pożyczek pozabankowych. Inną jest oszczędność czasu. Dzięki temu ograniczeniu formalności do niezbędnego minimum oraz błyskawicznie podejmowanej decyzji, taką pożyczkę można zaciągnąć w 15 minut.

W czym lepsza jest pożyczka w banku?

W porównaniu z wymienionymi przed chwilą zaletami pożyczek pozabankowych, to, co mają do zaoferowania banki, może się teraz wydawać mało zachęcające. A jednak to rozwiązanie również ma swoje mocne strony.

Duże znaczenie ma tu chociażby kwota i czas, na jaki pożycza się pieniądze. Kwota w przypadku pożyczek pozabankowych jest z reguły nieduża, a okres, na jaki możemy ją pożyczyć, przeważnie jest krótki – najczęściej nie przekracza miesiąca. Po tym czasie musimy całość spłacić za jednym razem. Nie ma tu możliwości rozłożenia spłaty na raty.

warto przeczytać:  Jaka pożyczka dla osoby mającej nieregularne dochody?

Inaczej sprawa wygląda, gdy mowa o pożyczkach w banku. Tu można pożyczyć większą sumę na dłuższy okres. W ogóle pożyczki bankowe charakteryzują się większym zróżnicowaniem, łatwiej więc dobrać taką, która będzie odpowiadać naszym potrzebom. Oprócz tego warto zaznaczyć, że bank jest instytucją publicznego zaufania, więc korzystając z jego usług, możemy mieć większą pewność, że wszystko odbędzie się zgodnie z obowiązującym prawem i nie wpadniemy w jakąś finansową pułapkę.

zobacz również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.