Przelew weryfikacyjny przy pożyczce online – jak działa?

1

Pożyczki online charakteryzują się uproszczonymi procedurami, niemniej z pewnymi formalnościami trzeba się uporać. Do najważniejszych należy wykonanie przelewu weryfikacyjnego. Co to takiego i jak to zrobić?

Czym jest przelew weryfikacyjny?

Pożyczka online to taka pożyczka, którą możemy wziąć przez internet. Nie musimy więc nawet wychodzić za próg, wystarczy zasiąść przy komputerze. Pojawia się tu jednak pewien problem – firma pożyczkowa udziela pożyczki komuś, kogo żaden z jej przedstawicieli nawet nie widział na oczy. Jak w przypadku każdej pożyczki, trzeba zatem jakoś sprawdzić i potwierdzić tożsamość pożyczkobiorcy. W jaki sposób się to odbywa?

Temu celowi właśnie służy przelew weryfikacyjny. To metoda na potwierdzenie faktu, że to nikt inny, ale właśnie pożyczkobiorca jest właścicielem danego rachunku bankowego. W ten sposób wykluczona zostaje możliwość wyłudzenia pożyczki na skradziony lub zgubiony dowód osobisty albo jego skan.

Na jaką kwotę przelew weryfikacyjny?

Jeżeli na myśl o przelewie weryfikacyjnym zaczyna ogarniać was niepokój, to niepotrzebnie. Możecie być pewni, że nie zbiedniejecie na skutek tej procedury. W celu weryfikacji danych nie przelewa się dużych sum, a mówiąc dokładniej, kwoty są wręcz symboliczne. Może to być więc na przykład 1 złotówka czy wręcz 1 grosz. Na dodatek najczęściej nie jest to żadna forma opłaty, lecz raczej kaucji, która po przyznaniu pożyczki zwracana jest na wasz rachunek bankowy do przelewu weryfikacyjnego.

warto przeczytać:  Jak i kiedy pożyczkobiorca może wypowiedzieć umowę pożyczki?

Jeżeli w ofercie danej firmy pożyczkowej pojawia się wzmianka o kwocie przelewu weryfikacyjnego dużo większej niż 1 zł, powinno to obudzić czujność – być może tak naprawdę jest to oszustwo, w którym chodzi o wyłudzenie waszych pieniędzy albo danych osobowych. W każdym razie lepiej być zbyt ostrożnym niż za mało.

Jak wykonać przelew weryfikacyjny?

Nie jest to trudna sztuka – szybka pożyczka przez internet pomyślana jest przecież specjalnie w taki sposób, aby wszystko przebiegało sprawnie i nie zabierało wiele czasu. Na początek należy zalogować się do bankowości internetowej swojego banku. Następnym krokiem jest skopiowanie numeru konta podanego przez firmę pożyczkową. Później wypełnić trzeba pole odbiorcy.

Ważną sprawą jest uzupełnienie tytułu przelewu. Nie przejmujmy się, jeśli nie będziemy wiedzieli, co konkretnie mamy tam wpisać – to do firmy pożyczkowej należy udzielenie nam informacji, które są do tego niezbędne. Kolejny krok to wybranie kwoty przelewu. I wreszcie stawiacie kropkę nad „i”, czyli zatwierdzacie i wykonujecie przelew weryfikacyjny. Gotowe.

Przelew weryfikacyjny wykonywany jest jednokrotnie, co oznacza, że obowiązek potwierdzenia w ten sposób swoich danych mają jedynie nowi klienci, ubiegający się dopiero o pierwszą swoją pożyczkę.

warto przeczytać:  Jak szukać pożyczek dla zadłużonych?

Czy przelew weryfikacyjny to konieczność?

Przelew weryfikacyjny nadal pozostaje standardem w przypadku pożyczki przez internet, jednak część instytucji finansowych wychodzi naprzeciw tym klientom, którzy za tą procedurą nie przepadają, i proponuje alternatywy. Jedną z nich jest możliwość weryfikacji danych na miejscu u klienta podczas podpisania umowy, dostarczonej przez kuriera lub pracownika firmy pożyczkowej. Do weryfikacji danych klientów służyć też mogą specjalne aplikacje. Jest i takie rozwiązanie, w którym klient musi udać się po gotówkę na pocztę.

zobacz również
1 komentarz
  1. Iwona mówi

    Często te przelewy weryfikacyjne przy pożyczkach są w ogóle zwracane. Każda instytucja musi się jakość zabezpieczyć i sprawdzić dane klienta, nawet parabanki, więc to nic dziwnego.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.