Konsekwencje niespłacania pożyczek. Co grozi za brak spłaty pożyczek i chwilówek?

0

Zewsząd atakują nas reklamy różnego rodzaju kredytów i pożyczek. Pieniądze na wyciągnięcie ręki wydają się być łatwym rozwiązaniem wielu naszych problemów finansowych. Niestety niestety żadna z tych reklam nigdy nie wspomniała o tym, jakie konsekwencje mogą spotkać kogoś, kto nie będzie w stanie spłacić zaciągniętych długów. Z naszego artykułu dowiecie się jakie mogą być konsekwencje niespłacania pożyczek.

Trudności związane ze spłatą pożyczek

Pożyczki to najogólniej rzecz ujmując zobowiązania finansowe, które należy uregulować w określonym w umowie terminie. Najczęściej pożyczamy pieniądze od prywatnych firm finansowych, czyli tzw. parabanków, gdyż wymagają one najmniejszej ilości dokumentów. Niewielka ilość formalności i błyskawiczna realizacja wniosku o pożyczkę sprawia, że wiele osób decyduje się na zaciągnięcie szybkiej pożyczki.

Niestety wiele osób nie bierze pod uwagę jakie są warunki spłaty tego typu zobowiązań. Większość parabanków wyznacza bardzo krótkie terminy zwrotu pieniędzy, a na dodatek pożyczkę należy spłacić w całości. Na zgromadzenie środków finansowych potrzebnych do spłaty długu klienci firm pozabankowych maja 30, 45 lub 60 dni. Częstym zjawiskiem jest też tzw. spirala zadłużeń, w którą wpadają osoby „żyjące na kredyt”. Niektórzy decydują się na pożyczkę, po czym orientują się, że nie są w stanie jej spłacić, więc biorą kolejną i tak w kółko. Z czasem kwota zobowiązań zaczyna rosnąć, a pożyczkobiorca staje się zupełnie niewypłacalny.

warto przeczytać:  Jak dostać pożyczki długoterminowe online – na jakich zasadach?

Co grozi za brak spłaty pożyczek i chwilówek?

Pierwszym krokiem firm udzielających pożyczek w przypadku opóźnień w spłacie zobowiązań jest uruchomienie procedury windykacyjnej. Jej celem jest nakłonienie klienta do oddania pieniędzy. Najczęściej wygląda to tak, że to dłużnika wysyłane są monity ponaglające, sms-y, e-maile oraz listy polecone. Niektóre firmy próbują się kontaktować również telefonicznie. Istotne jest to, że wszystkie te działania mają swoja cenę. W związku z nową ustawą antylichwiarską opłaty wynikające z braku spłaty pożyczki w wyznaczonym terminie mogą wynosić maksymalnie 15% w skali roku.

Kolejnym krokiem jest oddanie sprawy w ręce windykacji zewnętrznej. Nie jest tajemnicą, że proces windykacji nie należy do przyjemnych. Metody stosowane przez osoby wykonujące np. telefony ponaglające można określić często jako szantaż lub próby zastraszenia dłużnika.
Jeśli pożyczkobiorca w dalszym ciągu nie zwraca pieniędzy, wtedy sprawa może trafić do sądu. Dane dłużnika zostają wpisane do Biura Informacji Gospodarczej oraz Biura Informacji Kredytowej. Konsekwencje tych kroków osoba zwlekająca ze spłatą pożyczek będzie odczuwać nawet po uregulowaniu zobowiązań. Jeśli sąd uzna, że faktycznie należy zwrócić daną sumę firmie pożyczkowej, do akcji wkracza komornik.

warto przeczytać:  Koszty pożyczek i chwilówek - jakie są naprawdę?

Co zrobić, jeśli nie stać nas na spłatę pożyczki?

Osoby, które znalazły się w tak trudnym i nieprzyjemnym położeniu powinny jak najszybciej szukać rozwiązania. Jedną z możliwości są negocjacje z parabankiem w celu rozłożenia spłaty długu na raty. Ostatecznym krokiem jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

zobacz również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.