Pożyczki online na raty – kto może otrzymać pożyczkę na raty przez internet?

0

Pożyczki online na raty to szybki i prosty sposób na to, aby zdobyć dodatkowe pieniądze bez zbędnych formalności. Czym charakteryzują się pożyczki pozabankowe na raty online i kto je może otrzymać? Wyjaśniamy.

Co to są pożyczki na raty online?

Pożyczki online na raty to krótko lub długoterminowe zobowiązanie finansowe, które udzielane są przez internet. Można zaciągać je zarówno na kilka miesięcy, jak i na rok, dwa lub – w niektórych firmach – na 3 lata.

Kto przyznaje pożyczki online z ratami miesięcznymi? Najczęściej tzw. parabanki, czyli firmy pożyczkowe, które wyspecjalizowały się w udzielaniu tego typu pomocy finansowej. Jednak w praktyce pożyczki opierają się na przepisach Kodeksu Cywilnego, a nie Prawa Bankowego, dlatego pożyczkodawcą może być także osoba prywatna.

Warto jeszcze wiedzieć, że pojęcia pożyczka oraz kredyt, choć często stosowane zamiennie, nie są tożsamymi produktami. Na czym polega różnica? Kredyt może przyznawać wyłącznie bank w oparciu o przepisy Prawa Bankowego, natomiast, jak zostało to już wyjaśnione, pożyczki może udzielić każdy, niezależnie od tego, czy jest osobą fizyczną, czy prowadzi działalność gospodarczą. Utarło się jednak, że na pożyczki często mówi się kredyt.

warto przeczytać:  Monity za spóźnienia w spłacie pożyczki i chwilówki - czym są i ile mogą kosztować?

Kto może wziąć kredyt online na raty?

Pożyczki pozabankowe na raty online często zaciągane są przez osoby zadłużone w innych instytucjach. Jest to możliwe dzięki temu, że firmy pożyczkowe nie posiadają dostępu do BIK-u, czyli Biura Informacji Kredytowej. Jest to system, z którego korzystać mogą wyłącznie banki. Ponadto w przypadku kredytu online na raty na kilka/kilkanaście tysięcy nie jest wymagane żadne zabezpieczenie. Co to oznacza?

Że klient nie musi dostarczać zaświadczenia o dochodach lub innych dokumentów poświadczających jego zdolność do spłaty zadłużenia. Z tego względu trzeba się liczyć z tym, że pożyczki online z ratami miesięcznymi mogą być wyżej oprocentowanie, o czym będzie jeszcze mowa.

Szybka pożyczka online na raty – jakie formalności?

W przypadku szybkich pożyczek online na raty występuje minimum formalności. Najczęściej wystarczy podać numer dowodu osobistego lub przesłać zdjęcie/skan tego dokumentu drogą elektroniczną. W takich przypadkach pieniądze uzyskuje się też błyskawicznie – mogą znaleźć się na Twoim rachunku bankowym w ciągu kilkunastu minut od pozytywnej weryfikacji wniosku.

Niektóre firmy pożyczkowe wymagają dostarczenia np. kopii rachunków za media, aby potwierdzić miejsce zamieszkania, jest to jednak rzadkość.

warto przeczytać:  Pożyczka a brak pracy. Czy można dostać pożyczkę dla bezrobotnych?

Jeśli chcesz zaciągnąć kredyt na raty online na wyższą sumę, potrzebne mogą okazać się dodatkowe dokumenty, takie jak zaświadczenie o zarobkach od pracodawcy, zaświadczenie o rodzaju umowy o pracę oraz pełny wyciąg z konta bankowego. W tym wypadku parabanki najczęściej sprawdzają też Twoją historię w bazach dłużników, do których uzyskały dostęp.

Oprocentowanie kredytu na raty online

Ze względu na to, że pożyczka online na dowód na raty załatwiana jest bez zbędnych formalności i co najważniejsze – bez zabezpieczenia, jej oprocentowanie jest wyższe, niż w przypadku kredytów bankowych. Są jednak wyjątki.

Jeśli decydujesz się na zobowiązanie o niższej wysokości, rozłożone na 2-3 raty, zarówno oprocentowanie, jak i RRSO (czyli Roczna Rzeczywista Stopa Oprocentowania), może wynosić zero. Tak jest również w przypadku pierwszych darmowych pożyczek. Są to promocje dla nowych klientów, którzy zwracają dokładnie tyle, ile pożyczyli. Lecz należy jeszcze raz podkreślić, że dotyczy to wyłącznie pożyczek opiewających na niższe kwoty.

Tak naprawdę im większa wysokość zobowiązania, tym wzrasta RRSO, czyli całkowity koszt zadłużenia. I tutaj należy pamiętać, że spłacasz nie tylko kapitał główny i odsetki, ale również prowizje parabanku, opłaty przygotowawcze oraz inne, dodatkowe opłaty, które są niezbędne do zaciągnięcia pożyczki.

warto przeczytać:  Umowa o szybką pożyczkę – czy można odstąpić od umowy?

Jak szukać pożyczek online na dowód na raty?

A jak szukać korzystnych okazji? Obecnie ofert pożyczek na raty jest tak wiele, że nie opłaca się sprawdzać stron internetowych poszczególnych firm. W internecie powstały specjalne narzędzia, zwane porównywarkami, które wyszukają dla Ciebie atrakcyjnych pożyczek. Jak działają?

Wystarczy, że wejdziesz na stronę porównywarki i wpiszesz podstawowe dane, takie jak kwota pożyczki i okres spłaty. Następnie system automatycznie wygeneruje Ci listę wyników adekwatnych do Twoich potrzeb.

Podawane są zazwyczaj takie dane jak nazwa parabanku, całkowita kwota do spłaty, oprocentowanie/RRSO oraz wysokość raty miesięcznej i okres spłaty. Niektóre narzędzia dodatkowo podają przykład reprezentatywny, w którym dokładnie rozpisane są składowe pożyczki lub umożliwiają porównanie kilku wybranych przez Ciebie ofert.

Możesz też szukać rankingów pożyczek online na raty – w nich najkorzystniejsze oferty analizowane są przez specjalistów. Musisz jedynie zwrócić uwagę na to, aby taki ranking został przygotowany w bieżącym miesiącu – w innym wypadku najpewniej będzie już nieaktualny.

zobacz również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.