Odsetki ustawowe za opóźnianie w spłacie pożyczki – ile wynoszą w 2019 roku?

2

Gdy zaczynamy zalegać ze spłatą zadłużenia, trzeba pamiętać, że z tego tytułu wierzycielowi należą się odsetki ustawowe, będące formą odszkodowania za spóźniającą się spłatę należności. Czym jednak konkretnie są odsetki ustawowe? Kiedy są wymagane? Jaka jest wysokość odsetek ustawowych w 2019 roku?

Czym są odsetki ustawowe za opóźnienie w spłacie?

Mówiąc wprost, to jedna z najpowszechniejszych form odszkodowania za zwłokę w spłacie pożyczki, kredytu czy innego zobowiązania finansowego. Dzięki nim, wierzyciel, czyli osoba lub instytucja, której zalega się ze spłatą, nie musi martwić się o ewentualne straty pieniężne, ponieważ wystarczy udowodnić zaległość oraz konkretną kwotę zadłużenia, by otrzymać z tego tytułu odszkodowanie. Może być one wypłacone w dwóch formach – całościowym i częściowym. Dodatkowo, aby je otrzymać konieczne decyzji od właściwego organu, sądu czy ustawy prawnej.

warto przeczytać:  Szybkie pożyczki pozabankowe dla firm – na jakich zasadach?

Jak ustalane są odsetki ustawowe za opóźnienie w spłacie?

Podpisując umowę z firmą pożyczkową, może ona zastrzec wysokość odsetek w razie opóźnienia spłaty. Jeżeli tego nie nie zrobi, wówczas ich wysokość określana jest na podstawie ustawy zawartej w kodeksie cywilnym. Dokument ten wyznacza przede wszystkim maksymalną wysokość dopuszczalnych odsetek, co za tym idzie, firma pożyczkowa nie może windować oprocentowania w nieskończoność i musi trzymać się określonych wytycznych.

Ile wynoszą odsetki ustawowe za opóźnienie w 2019 roku?

Wysokość odsetek za opóźnienie może być z góry ustalona przez firmę pozabankową już w umowie. Jeżeli tego nie ma, w razie opóźnień w spłacie, musi ona kierować się kodeksem cywilnym, według którego, standardowa stawka roczna wysokości odsetek za opóźnienie wynosi 7%, z czego maksymalna dopuszczalna wysokość odsetek w stosunku rocznym może wynieść do 14%. Są to stawki obowiązujące od 2016 roku i póki co, nic w tym przypadku nie zmieniło się do teraz.

Jak obliczyć odsetki ustawowe za opóźnienie?

Obliczeń można dokonać właściwie na dwa sposoby – policzyć ręcznie lub skorzystać ze specjalnego kalkulatora odsetkowego, który dostępny jest online w sieci. Wzór jest jednak taki sam, a wygląda tak, że mnoży się wysokość zaległości przez liczbę dni zwłoki razy wysokość stawki odsetek i wszystko to dzieli przez liczbę dni w roku (365 dni). Jeżeli na tej podstawie wyjdzie wynik wyższy niż wysokość maksymalnych odsetek określonych w ustawie, wówczas kwota wyliczana jest na podstawie właśnie stawki maksymalnej.

warto przeczytać:  Kredyt a koronawirus. Co zmieniły banki w procedurach i kryteriach przyznawania kredytów?

Co dają odsetki ustawowe za opóźnienie w spłacie?

Przede wszystkim jest to duży komfort dla wierzyciela i zabezpieczenie dla niego w razie opóźnienia spłaty. Poza tym, jest to także forma dyscypliny dla dłużnika, ponieważ każdy dzień zaległości będzie się wiązał z dodatkową opłatą, którą będzie musiał uiścić na rzecz wierzyciela. Mimo wszystko dzięki ustawie zostały ukrócone nieuczciwe praktyki lichwiarskie, które pozwalały sobie na windowanie odsetek na bardzo wysokim procencie, co często doprowadzało do poważnych problemów finansowych dłużnika.

Warto pamiętać, że odsetki za opóźnienie w spłacie wliczane są do kosztów zaciągniętej pożyczki gotówkowej, co za tym idzie, trzeba wziąć je pod uwagę, wybierając ofertę pożyczkową, która będzie dla nas jak najmniej obciążająca. Odsetki za opóźnienie są naliczane od pierwszego dnia od daty należnej spłaty, niewykonanej przez dłużnika.

zobacz również
2 Komentarze
  1. bartek mówi

    a jak często zmieniają się odsetki ustawowe od pożyczek online?

  2. Hela mówi

    Z tego artykułu wynika, że niezbyt często, skoro nie zmieniły się od 2016 roku do tej pory.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.