Na co uważać decydując się na pożyczkę online?

2

Szybkie pożyczki przez internet, pożyczki online na raty, pożyczki online bez BIK – właśnie takich finansowych ofert coraz częściej poszukują ci, którym potrzeba szybkiej gotówki. Często można przy tym zapomnieć o zdrowym rozsądku i zamiast sobie pomóc, wpakujemy się w problemy. Jak wziąć szybką pożyczkę online, aby uniknąć przykrych niespodzianek? Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę?

Wysokie koszty pożyczki

Banki, udzielające nam kredytów czy pożyczek, starają się dokładnie prześwietlić naszą historię kredytową i sprawdzić w BIK ocenę naszej wiarygodności kredytowej. Wszystko po to, by zminimalizować zagrożenie, iż użyczą pieniędzy komuś, kto później nie wywiąże się ze spłaty kwoty i odsetek.

Udzielając pożyczki online bez BIK, firmy pożyczkowe podejmują duże ryzyko. Nie sprawdzają, czy pożyczkobiorca zwykł wywiązywać się ze swoich finansowych zobowiązań i czy nie ma tendencji do popadania w długi. Ale skoro już decydują się na tak niepewny interes, chcą w pewien sposób sobie to ryzyko zrekompensować. Z tego powodu opłaty są wyższe niż w przypadku pożyczek bankowych.

W koszty wlicza się oprocentowanie, ubezpieczenie, prowizję za udzielenie pożyczki czy samo tylko rozpatrzenie wniosku, a także różne poboczne opaty, na przykład rejestracyjna. Poza tym Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania jest w przypadku chwilówek niezwykle wysoka. To konsekwencja wyjątkowo krótkiego okresu, na jaki pożyczane są pieniądze.

warto przeczytać:  Pożyczka czy kredyt gotówkowy? Sposoby na uzyskanie szybkiej gotówki

A i to mogą jeszcze nie być wszystkie koszty, z jakimi musimy się liczyć, bo jeśli z naszej strony spłata pożyczki będzie się opóźniać, będziemy musieli zapłacić za wydłużenie jej terminu, o którym napiszemy w następnym punkcie.

Oczywiście pożyczkodawca ma obowiązek poinformować w umowie o wszystkich opłatach, dlatego trzeba zawsze dokładnie zapoznać się z jej treścią. Nie decydujmy się na nic bez wczytania się w szczegóły, bo możemy później żałować.

Przedłużenie terminu spłaty pożyczki

Jeśli chodzi o szybkie pożyczki przez internet, często wśród ich zalet wymienia się możliwość przedłużenia terminu spłaty. Wydaje się to dużym pójściem na rękę pożyczkobiorcy, jednak tylko na pierwszy rzut oka wygląda to tak różowo. Oczywiście jest to w pewnej mierze ułatwienie dla tych, którzy nie mogą spłacić swych zobowiązań w terminie, jednak taka opcja może się okazać bardzo kosztowna. To, ile będziemy musieli za to zapłacić, zależy od tego, jak bardzo chcemy odwlec termin spłaty, ale w każdym razie kwoty bywają pokaźne.

Sposób, aby się przed tym uchronić, jest jeden, ale za to niezawodny. Trzeba po prostu zawsze starać się dotrzymywać terminów spłaty. Jeżeli uregulujemy wszystkie finansowe zobowiązania we właściwym czasie, unikniemy kłopotu, jaki stanowią takie dodatkowe opłaty.

warto przeczytać:  Pożyczka bez zaświadczeń - gdzie szukać?

Spirala zadłużenia

Innym zagrożeniem, na które musimy uważać, jest ryzyko wpadnięcia w tak zwaną spiralę zadłużenia. Żeby tego uniknąć, musimy sobie jasno odpowiedzieć na pytanie, w jakim właściwie celu chcemy wziąć pożyczkę.

Pożyczka online bez BIK to coś, co przyciąga wielu pożyczkobiorców, którzy popadli w długi i dlatego nie mogą ubiegać się o pieniądze w banku. Tacy często biorą szybkie pożyczki przez internet, aby mieć pieniądze na pokrycie długów. Tylko że, jak można się domyślić, jest to droga donikąd.

Spłacać swoje finansowe zobowiązania poprzez zaciąganie nowych zobowiązań? To nie jest dobra strategia. Możemy oczekiwać efektu kuli śnieżnej i z biegiem czasu będziemy musieli pożyczać coraz więcej pieniędzy by spłacać coraz większe długi. Samonapędzająca się katastrofa.

Jeżeli więc to właśnie z powodu ciążących na nas długów zamierzamy wziąć pożyczkę online bez BIK czy kredyt online bez zaświadczeń, to powinniśmy to jeszcze raz gruntownie przemyśleć. Jeżeli nie mamy pieniędzy, by spłacić stare długi, to skąd pewność, że będziemy mieli je na spłatę zobowiązań, które właśnie zamierzamy złożyć?

Ważne jest też to, by pożyczkę brać na to, czego naprawdę potrzebujemy. Nie powinniśmy dać się skusić reklamom i stracić przez to chłodny osąd.

multum monet

Fałszywe firmy pożyczkowe

Na co jeszcze trzeba uważać, kiedy szukamy pożyczki online? Na nieuczciwych pożyczkodawców oczywiście. Jak wiadomo, oszuści działają w każdej branży. A fałszywa firma pożyczkowa to duże niebezpieczeństwo. Nie chodzi tu tylko o samo wyłudzenie od nas pieniędzy – przy tej okazji oszuści mogą sobie przywłaszczyć nasze dane osobowe.

warto przeczytać:  Pożyczka na dowód - w jakich sytuacjach sprawdzi się pożyczka tylko z dowodem?

Żeby uniknąć takiej sytuacji, powinniśmy postarać się o dokładne zweryfikowanie danej instytucji. Żeby to zrobić, warto sprawdzić bazy KRS, KNF i ZFP. To nie jest duży wysiłek, dostęp online do tych źródeł jest dla nas wolny.

Na które zapisy w umowie o pożyczkę online zwrócić uwagę?

Czy chodzi o pożyczki online na raty, czy o pożyczki długoterminowe online czy nawet o chwilówki, zawsze, jak już wspomnieliśmy, trzeba dokładnie przejrzeć treść umowy. Ale na jakie jej zapisy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

Oczywiście należą do nich, tak jak mówiliśmy, te dotyczące możliwości przedłużenia okresu spłaty, ale sprawdźmy też warunki spłaty wcześniejszej. Warto szukać jak najkorzystniejszych, na przykład takich mówiących o umorzeniu części odsetek albo prowizji w przypadku wcześniejszej spłaty. To ważne, bo w ten sposób w przypadku spłacenia pożyczki przed terminem możemy obniżyć jej całkowity koszt.

Zwróćmy też uwagę na zapisy o możliwości odstąpienia od umowy w terminie 24 godzin, kilku dni albo dwóch tygodni od jej zawarcia bez konieczności uiszczania opłat takich jak odsetki czy prowizje.

zobacz również
2 Komentarze
  1. mila mówi

    Biorąc pod uwagę, że pożyczkę może udzielić każdy, nawet ja, i to ustnie, to nietrudne jest trafić na nieuczciwą firmę pożyczkową. Przecież one chyba nie są za bardzo kontrolowane, a mnoży się ich ostatnio bardzo dużo.

  2. July mówi

    Nigdy nie ufałam takim firmom i choć uważam, że wszystko jest dla ludzi, to powinno się uważać przy korzystaniu z tego typu ofert.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.