Kredyt gotówkowy – na co można przeznaczyć?

0

Kredyt gotówkowy – czy możemy przeznaczyć go na dowolny cel? Czy też raczej jest on odgórnie określony i musimy się dostosować do niezależnych od nas ustaleń?

Czym różni się kredyt gotówkowy od kredytów sprecyzowanych?

Przede wszystkim trzeba wyjaśnić sobie różnicę między kredytem gotówkowym a innymi typami kredytu. Przekonanie, jakie niektórzy mają o jasno wyznaczonych, z góry określonych celach, na które można kredyt gotówkowy przeznaczyć, może wynikać właśnie z mylenia tej usługi finansowej z kredytami sprecyzowanymi.

To w przypadku kredytów sprecyzowanych właśnie cele są ściśle określone. Do takich należą na przykład kredyty hipoteczne (w tym mieszkaniowe) i samochodowe. W ich przypadku klient ma obowiązek udokumentowania, że pieniądze zostaną wydane zgodnie z określonym przeznaczeniem, zazwyczaj zresztą nie trafiają one na konto klienta, lecz bezpośrednio do sprzedawcy. Ważne jest też zabezpieczenie kredytu – jest nim towar zakupiony przez klienta dzięki pożyczonym pieniądzom.

warto przeczytać:  Pożyczka a brak pracy. Czy można dostać pożyczkę dla bezrobotnych?

W przypadku kredytu gotówkowego nie obowiązują takie restrykcje. Mamy dużo większą swobodę i dowolność dysponowania pieniędzmi. Nie muszą być one przeznaczone na określony cel. Sami decydujemy, jak spożytkujemy uzyskaną sumę. Można zatem górnolotnie powiedzieć, że jedynym, co nas tutaj ogranicza, jest nasza fantazja. Możemy za pomocą zaciągniętego kredytu gotówkowego wyremontować mieszkanie, kupić sprzęt AGD bądź RTV, czy wyjechać na wymarzone wakacje.

Jak wziąć kredyt gotówkowy?

Może się zatem wydawać, że wzięcie kredytu gotówkowego to bułka z masłem. Nie musimy deklarować, na co przeznaczymy pieniądze. Nie mamy też obowiązku rozliczania się z wykorzystania uzyskanych środków finansowych.

Jednak kredytu gotówkowego nie dostaniemy od ręki – tutaj również musimy przejść przez pewne procedury. Będziemy musieli przedstawić bankowi zaświadczenie o naszych dochodach. Najprawdopodobniej bank zechce też zweryfikować naszą zdolność kredytową. W tym celu posłuży się danymi i oceną punktową z Biura Informacji Kredytowej, a zapewne zajrzy również do Krajowego Rejestru Długów, by sprawdzić, czy nie figuruje tam nasze nazwisko.

wypchany portfel w kieszeni

Czy rzeczywiście nie trzeba określać celu kredytu?

Najczęściej w przypadku kredytu gotówkowego naprawdę nie trzeba deklarować, na co przeznaczymy pieniądze. W kwestionariuszu lub ankiecie, jakie być może dostaniemy przy tej okazji do wypełnienia, może pojawić się pytanie o cel, na jaki chcemy wydać uzyskane środki, ale nasza odpowiedź najprawdopodobniej nie będzie wiążąca.

warto przeczytać:  Jak sprawdzić swoje długi?

Wiele tu jednak zależy od wysokości kredytu. Jeśli w grę wchodzą naprawdę duże kwoty, bank może oferować kredyty gotówkowe dedykowane określonym celom.

Nieco inne reguły obowiązują też w przypadku gotówkowych kredytów konsumenckich. Jeśli w umowie kredytowej jest wyraźnie zaznaczone, że kredytobiorca musi być konsumentem, to właśnie z takim typem kredytu mamy do czynienia. I tu już nakłada się na nas pewne ograniczenia – pieniądze możemy przeznaczyć na dowolny cel, z wyjątkiem tych związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą (dla takich celów bowiem banki mają osobną ofertę).

Co będzie, jeśli niewłaściwie wydamy pieniądze z kredytu?

Jeżeli zużytkujemy uzyskane dzięki kredytowi środki finansowe niezgodnie z przeznaczeniem, to przede wszystkim umowa kredytowa zostanie rozwiązana ze skutkiem natychmiastowym. Będziemy musieli bez zwłoki zwrócić pożyczoną kwotę razem z odsetkami. Jeżeli bank będzie w stanie wykazać, że wprowadziliśmy go celowo w błąd, grozi nam proces sądowy. Dlatego warto zawsze zachowywać się uczciwie.

zobacz również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.