Czy pożyczki online są bezpieczne? Jak rozsądnie korzystać z szybkich pożyczek i chwilówek?

0

Aktualny postęp technologiczny jest bardzo szybki. Przyzwyczailiśmy się już do robienia zakupów przez internet, płacenia rachunków bez wychodzenia z domu, a nawet pracy zdalnej, dzięki której możemy wykonywać służbowe obowiązki siedząc na swojej prywatnej kanapie w salonie. Od jakiegoś czasu możliwe jest także wzięcie pożyczki również bez opuszczania swojego domu, jednak czy jest to bezpieczne rozwiązanie?

Dla kogo pożyczki online są dobrym rozwiązaniem?

Pożyczki online wypełniły niszę, która istniała na rynku finansowym od lat. Zwykłe banki udzielają co prawda kredytów od wieków, jednak nie każdy mógł taki kredyt dostać. Osoby ze złą historią kredytową lub nie posiadające zdolności kredytowej praktycznie nie miały szans na to, by otrzymać jakiekolwiek wsparcie finansowe z banku. W dalszym ciągu trudności z otrzymaniem kredytów mają osoby, które zatrudnione są na podstawie innej umowy niż umowa o pracę na czas nieokreślony. Chcąc zaciągnąć pożyczkę online, bardzo często nie musimy udowadniać, że jesteśmy gdzieś zatrudnieni, wiele firm pozabankowych udziela także pożyczek online bez BIK, co oznacza, że nie interesuje ich nasza historia kredytowa.

warto przeczytać:  Pożyczki gotówkowe: online, w oddziale, przez telefon czy do domu? Jak wziąć pożyczkę gotówkową?

Pożyczki online bez BIK i KRD są więc rozwiązaniem skierowanym do osób, które w przeszłości miały problemy finansowe związane ze spłatą swoich zobowiązań lub nie mają stałego źródła dochodu bądź też pracują w oparciu o umowę o dzieło lub zlecenie.

Czy pożyczki online są bezpieczne?

Każdy rodzaj szybkich pożyczek online jest objęty ustawą o kredycie konsumenckim, która obejmuje również kredyty bankowe. Jest to gwarancja bezpieczeństwa zawieranej umowy. Jeśli chodzi o szczegóły tej umowy, a więc wszelkie koszty pożyczki, w tym oprocentowanie oraz prowizje, powinny być one w sposób jasny i czytelny przedstawiony klientowi. Niestety w rzeczywistości bardzo często niektóre informacje są pisane tzw. małym drukiem, przez co mogą umknąć nam istotne dla nas szczegóły. Warto zatem przeczytać umowę przed podpisaniem bardzo wnikliwie, a w razie wątpliwości szukać odpowiedzi na swoje pytania. Wiele firm, które oferują np. pożyczki online w 15 minut, ma na swojej stronie podany numer infolinii, pod który możemy zadzwonić lub udostępnia czat z konsultantem.

Jeśli chodzi o niebezpieczeństwa, które mogą nam zagrażać w związku z tym, że pożyczki te udzielane są przez internet, a nie podczas spotkania z pracownikiem danej firmy, to warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim strona firmy, z której oferty chcemy skorzystać powinna być szyfrowana, inaczej istnieje ryzyko przechwycenia naszych danych przez osoby trzecie. Jeśli coś w formularzu, który wypełniamy budzi nasze wątpliwości, to lepiej jeśli zrezygnujemy z jego wypełniania i poszukamy innej oferty. Ponadto wysyłanie skanów swojego dowodu osobistego zawsze obarczone jest pewnym ryzykiem, dlatego musimy to gruntownie przemyśleć.

warto przeczytać:  Szybkie pożyczki dla firm - czy są możliwe?

banknoty

Jak rozsądnie korzystać z pożyczek online dla zadłużonych?

Jeśli obciążeni jesteśmy jakimikolwiek zobowiązaniami finansowymi, które powodują, że otrzymanie kredytu w banku jest niemożliwe, to powinniśmy bardzo poważnie przemyśleć, czy zaciąganie kolejnej pożyczki jest dobrym rozwiązaniem. Pożyczka online bez BIK jest rozwiązaniem chwilowym, może nam pomóc spłacić wcześniejsze zadłużenie, ale musimy pamiętać, że termin spłaty większości pożyczek online jest bardzo krótki. Wyjątkiem są pożyczki długoterminowe online oraz pożyczki online na raty, których okres spłaty wynosi czasem nawet 48 miesięcy. Niestety takie udogodnienia mają również swoją cenę. Oprocentowanie pożyczek online na raty jest bardzo wysokie i im dłużej będziemy je spłacać, tym większą sumę zapłacimy firmie, która nam jej udzieliła.

Jeśli więc jesteśmy przekonani, że pożyczka online jest nam niezbędna i bez niej nie będziemy mogli się obejść, to już w momencie wnioskowania powinniśmy mieć gotowy plan jej spłaty. Aby nie borykać się z dodatkowymi trudnościami, takimi jak opłaty związane z przekroczeniem wyznaczonego terminu zwrotu pieniędzy, musimy mieć pewność, że uda nam się zgromadzić całą potrzebna sumę.

warto przeczytać:  Chwilówka czy pożyczka ratalna – którą i kiedy wybrać?

Dość częstym zjawiskiem związanym z ogólną dostępnością szybkich pożyczek, czyli tzw. chwilówek jest spirala zadłużenia. Polega ona na tym, że jeden kredyt spłacamy za pomocą innego, a potem następnych, w wyniku czego rośnie suma, którą miesięcznie musimy oddawać oraz ilość naszych zobowiązań finansowych. Aby uniknąć takiej sytuacji, lepiej czasem odmówić sobie jakiejś przyjemności, na która aktualnie nas nie stać, lub spróbować samemu odłożyć potrzebną sumę, niż korzystać z pożyczek online. Tego typu decyzje nigdy nie powinny być podejmowane pod wpływem chwilowego impulsu, zawsze muszą być gruntownie przemyślane.

zobacz również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.